„Američané, kteří letěli do Evropy pomáhat, tady nechtěli zemřít. Je dobré připomínat si jejich hrdinství i dnes, kdy by se měly světové mocnosti spojit a zaútočit proti těm, kteří se snaží mír v Evropě narušit. Dnešní den je pro naše setkání příznačné,“ řekl Oldřich Bubeníček s ohledem na tragédii v Mnichově. Také zástupkyně amerického velvyslanectví v Praze Beth Fernald srovnávala historickou událost s aktuálním děním. Jak řekla, navzdory hrůzám války byli lidé schopni pomáhat druhým, což bychom si měli všichni uvědomit i dnes.
Pietní akt, který ráno zahájil u pomníku sestřelených amerických letců v Mukově, pokračoval vzpomínkovou akcí u pomníku americkým letcům Teplice – Písečný vrch. Organizátorem je Severočeský letecký archiv Teplice, Jednota Československé obce legionářské v Teplicích, Český svaz bojovníků za svobodu a orgány a organizace regionu.
Při náletu 21. července 1944, který provádělo 143 amerických bombardérů 15. letecké armády USA ze základen v jižní Itálii, byly nad Mosteckem a nejbližším okolí sestřeleny čtyři stroje. Jeden se zřítil u Křížatek, dva do ulic města Teplice a další nedaleko obce Mukov na Bílinsku. Při těchto haváriích nebo těsně po nich zahynulo 22 letců.

Hejtman Oldřich Bubeníček s tajemníkem Jednoty Československé obce legionářské Teplice Janem Šimkem a starostkou obce Hrobčice Janou Syslovou

Květiny k památníku položil spolu s hejtmanem také zástupce ředitele krajského úřadu Jaroslav Pikal

Pietní aktu se zúčastnila také zástupkyně amerického velvyslanectví

Vzpomínkový akt symbolicky doplnil konvoj amerických vozidel s osádkami