Orientační nabídka


 

V Rumburku chtějí zachránit unikátní hudební nástroj

11
V rumburském muzeu se v pátek 12. 11. 2010 v 18.00 hod. koná benefiční koncert na záchranu cenného hudebního nástroje - klavichordu. V pořadí čtvrtý koncert upozorní na osud nástroje, který by se měl stát funkční ozdobou nové stálé expozice Muzea v Rumburku, které je pobočkou Oblastního muzea Děčín, zřizovaného Ústeckým krajem.
 

 
 

Tisková zpráva z 11. 11. 2010

Klavichord z pozůstalosti hudebního skladatele Augusta Stradala je nejstarším dochovaným klávesovým nástrojem na Šluknovsku, jeho záchrana přijde na téměř 300 000 korun. Záštitu nad koncertem převzal senátor děčínského okresu a starosta města Rumburku Jaroslav Sykáček. Skladby anglických virginalistů přednese duchovní otec projektu záchrany, koncertní mistr Tomáš Flégr, rodák z Varnsdorfu, který je veřejnosti znám jako varhaník, hráč na klavichord a muselaar. Vstupné na koncert, který pořádá Muzeum v Rumburku, je 50 Kč.

Výtěžek koncertu bude věnován na restaurování klavichordu, vzácného nástroje z pozůstalosti hudebního skladatele Augusta Stradala (1860-1930), rodáka z Teplic, který posledních 12 let života prožil v Krásné Lípě a je pochován na hřbitově v Krásném Buku. Pozůstalost A. Stradala uložená v Muzeu v Rumburku, vzbudila celoevropský ohlas v 80. letech 20. století. Není bez zajímavosti, že zájem o A. Stradala, jako posledního žáka Ferenze Liszta, stále trvá a Oblastní muzeum v Děčíně se nechce spokojit s myšlenkou ponechat klavichord jako nefunkční součást pamětní síně hudebnímu skladateli.

Tomáš Flégr je znám také jako stavitel hudebních nástrojů a ne náhodou se zapojil do projektu na zhotovení kopie historického muselaaru podle Andrease Ruckerse z Antverp (1620). Při koncertu v Rumburku se představí jako interpret staré hudby. Je absolventem koncertní hry na varhany v Praze a Berlíně. Stejně jako Stradal koncertoval na mnoha místech Evropy a na delší čas se usadil v Nizozemí. Kopii Ruckersova muselaaru, jehož cena je pro laiky astronomická, představí návštěvníkům rumburského koncertu, kteří mohou na místě s mistrem rovněž pohovořit. Vstupné na koncert je 50 Kč, přijímány budou i dary v neomezené výši. Pátým benefičním koncertem na záchranu klavichordu bude koncert vánoční s Věrou Chmelovou a pianinem rodiny Münzbergových z někdejší hradní restaurace na Tolštejně.

 

Informace k benefičnímu koncertu a klavichordu poskytne Ester Sadivová, Oblastní muzeum Děčín, pobočka Muzeum Rumburk, gsm 607 575 053, e-mail: ester.sadivova@seznam.cz.

 

Podrobnosti o A. Stradalovi:

August Stradal (17. 5. 1860 v Teplicích - 13. 3. 1930 Krásná Lípa), profesor, hudební skladatel

Studoval po maturitě v Litoměřicích práva ve Vídni, později hudbu u Antona Brücknera a v letech 1884-1886 byl posledním žákem F. Liszta ve Výmaru. Po r. 1918 se usadil v Krásné Lípě, kde se věnoval skladatelské a pedagogické činnosti. V Krásné Lípě se oženil s Rosalií Zweigeltovou. Pochován je v rodinném hrobě Zweigeltových v Krásném Buku. Jeho vlastní tvorba zahrnuje hlavně písně, známější je především mnohými úpravami klavírních romantických symfonií (Brahms, Bruckner), ale i barokních koncertů (Vivaldi, Bach).  Jeho pozůstalost je uložena v Oblastním muzeu Děčín, pobočka Muzeum Rumburk.

 

Připravila: Ester Sadivová, Oblastní muzeum Děčín, pobočka Muzeum Rumburk

 

1
Klaviatura vzácného klavichordu v rumburském muzeu.

 
Zodpovídá: RNDr. Zdeněk Rytíř
Vytvořeno / změněno: 10.11.2010 / 10.11.2010
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém