„Ústecký kraj je energetickou zásobárnou celé republiky, proto by vládní představitelé i laická veřejnost měli mít zájem o jeho úspěšný a trvalý rozvoj. Po fosilních palivech, zemním plynu a elektrické energii se letošní ročník Energetického fóra zaměřuje na problematiku kapalných paliv a mě velice těší, že jsme akci mohli připravit za podpory stěžejních partnerů, kteří zde v Ústeckém kraji v daném odvětví působí,“ řekl v úvodu konference hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.
Konferenci Energetické fórum Ústeckého kraje 2014 organizovala Okresní hospodářská komora Most ve spolupráci se společností UNIPETROL, která byla generálním partnerem letošního ročníku. „Unipetrol, jako největší petrochemická a rafinérská skupina v České republice, zástupce energeticky velmi náročného průmyslu, zcela zásadně vnímá otázky týkající se budoucího směřování evropské a státní energetické politiky. Proto jsme se rozhodli podpořit odbornou diskuzi na konferenci zde v Ústí nad Labem,“ uvedl v zahajovacím bloku Martin Durčák, člen představenstva společnosti Unipetrol.
Jedním z témat konference bylo budoucí nastavení poplatků za obnovitelné zdroje energií, které významně zatěžují velké průmyslové podniky v České republice. Poplatky způsobené nekontrolovaným rozvojem solárních elektráren v minulosti přispívají k vysokým cenám energií, které v porovnání se zahraničím konkurenčně znevýhodňují české firmy. Vláda České republiky proto koncem října schválila novelu energetického zákona, která by měla mimo jiné systém poplatků za obnovitelné zdroje změnit. Poplatek by měl být nově stanovován podle kapacity (rezervovaný příkon, hlavní jistič). V současné době se poplatek určuje podle spotřeby elektřiny.
Energetické fórum se také zabývalo otázkou dalšího rozvoje Ústeckého kraje. Přítomní hosté diskutovali mimo jiné o negativní pověsti regionu a některých předsudcích, které ovlivňují příchod některých investorů a zejména mladých odborníků. V souvislosti s poptávkou po kvalifikované pracovní síle ze strany průmyslových podniků v regionu byla zmiňována i otázka neexistence víceoborové technické university. V regionu totiž existuje paradox, že i přes vysokou nezaměstnanost některé firmy složitě hledají nové pracovníky. Situace by se přitom mohla ještě zhoršit po nedávno oznámeném příchodu některých velkých investorů.
Novinkou letošního ročníku Energetického fóra Ústeckého kraje byla větší interaktivita mezi řečníky a účastníky konference. Jednotlivá témata byla prezentována formou panelových diskuzí a účastníci tak měli velký prostor pro vyjádření svého názoru a položení otázky na některého z hostů. Každé téma navíc doplnila anketa mezi přítomnými prostřednictvím hlasovacích zařízení.
V rámci panelových diskuzí na letošním ročníku Energetického fóra Ústeckého kraje vystoupili mimo jiné: Lucie Šestáková, náměstkyně státního tajemníka pro evropské záležitosti vlády ČR; Gabriela Nekolová, regionální zástupce zmocněnce vlády pro Ústecký kraj, Pavel Šenych, vedoucí oddělení kapalných paliv Ministerstva průmyslu a obchodu; Oldřich Bubeníček, hejtman Ústeckého kraje, Martin Hájek, ředitel Teplárenského sdružení České republiky; Pavel Gebauer, generální ředitel Státní energetické inspekce nebo Jan Mikulec, výkonný ředitel ČAPPO.
Záštitu nad Energetickým fórem Ústeckého kraje 2014 převzali ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, polský Ministr hospodářství Janusz Piechociński a prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý.
Připravil: Unipetrol a OMK KÚÚK
Hejtman Oldřich Bubeníček (vlevo) diskutuje s představitelem OHK Most Rudolfem Jungem a Gabrielou Nekolovou, tajemnicí zmocněnce vlády ČR pro Ústecký a Moravskoslezský kraj
Do panelu o regionálních otázkách kraje pozval hejtman rektora UJEP René Wokouna
Panelové diskuze k tématu nastartování regionálního rozvoje se zhostili (zprava) hejtman Oldřich Bubeníček, ředitel pro rozvoj Unipetrolu Tomáš Herink, Gabriela Nekolová, předseda KHK František Jochman a rektor UJEP René Wokoun. Stěžejními tématy diskuze byly ekologizace technologií, inovace, vzdělávání, image kraje a zaměstnanost