Orientační nabídka


 

V Žatci se otevřel za přispění Ústeckého kraje moderní Technický klub

V Žatci se v pátek 25. března otevřel Technický klub, jehož součástí je Přírodovědné centrum, jedinečné svého druhu v Ústeckém kraji. Vznik byl iniciován městem Žatec a jeho cílem je vytvoření malého návštěvnického centra zaměřeného na výuku digitální gramotnosti, logiky, robotiky a popularizaci přírodních věd.
Tisková zpráva ze dne 28. března 2022
Přírodovědné centrum Žatec
 

 
 
Stavební úpravy v objemu téměř 5 milionů korun byly financovány z rozpočtu Ústeckého kraje. Specifické i další vybavení technického klubu a náklady na realizaci jeho aktivit ve výši cca 12 milionů korun jsou podpořeny prostřednictvím projektu „Podpora polytechnického vzdělávání a gramotností v Ústeckém kraji“ (ÚK IKAP A2) reg. č. CZ.02.3.68/0.0/0.0/19_078/0017377, který je financován z prostředků Evropské unie. Od dubna 2020 je realizován odborem podpory podnikání, inovací a transformace Krajského úřadu Ústeckého kraje. Jeho cílem je v rámci vybraných aktivit podpora polytechnického i odborného vzdělávání, podpora gramotností a zároveň zvýšení kvality výuky prostřednictvím modernizace školských zařízení a zařízení volného času na území Ústeckého kraje.

„Přeji všem návštěvníkům, kteří si najdou cestu do moderního centra, aby se zde dozvěděli něco zajímavého nejen o vesmíru. Mám radost, že v kraji máme opět něco nového, co náš region posune do 21. století,“ uvedl při slavnostním otevření centra hejtman Jan Schiller.

V rámci jedné z aktivit projektu bylo vybaveno v celkem 16 městech již 18 technických klubů, které realizují vzdělávací aktivity v oblastech řemesla, robotiky a gramotnosti pro žáky i veřejnost. Přírodovědné centrum Žatec je sice posledním z Technických klubů, který zahájil svou činnost, ale svou specializovanou činností bude pokrývat potřeby celého Ústeckého kraje.

Nedílnou součástí technického klubu jsou dvě nevšední instalace: Věda na kouli a projekce na kulovou sféru Digitárium. V prvním případě se divák nachází mimo projekci a sleduje v globále celý povrch planety a jednotlivé děje, které se na ní odehrávají. Naopak v Digitáriu se divák nachází uvnitř projekce a stává se tak součástí děje, který se odehrává na sférické projekci nad jeho hlavou.

Projekt Věda na kouli, který vznikl v roce 2007, patří mezi nejpozoruhodnější inovace v oblasti vzdělávání obecně. Sférické výsledky týkající se měření nejrůznějších jevů na celé zeměkouli jsou prezentovány na fyzické kulové projekční ploše znázorňující Zemi, kterou je možné přirozeným způsobem obcházet, zkoumat, prohlížet a ovládat.

Digitální planetárium je mimo jiné realizováno prostřednictvím centrální projekční jednotky, obsahující digitální projektor s objektivem rybí oko, která je umístěna v geometrickém středu projekční kopule. Projekční úhel je 360° v horizontální rovině a speciální software umožňuje simulaci hvězdné oblohy v reálném čase, prohlížení a prezentaci databáze hvězd, sluneční soustavy a velkorozměrových struktur vesmíru. Tyto simulace a vizualizace vesmíru mohou pomoci nejen žákům různého věku porozumět astronomickým dějům.

Obě tyto instalace se navzájem doplňují a umožňují obsáhnout všechny myslitelné jevy, které lze jednoduše zobrazit a srozumitelně vysvětlit.

Otevírací doba Technického klubu pro veřejnost bude každou sobotu od 10 do 17 hodin. „Klub bude zajišťovat přednášky pro děti i veřejnost, ale také bude podporovat další vzdělávání pedagogů z celého Ústeckého kraje,“ dodal vědecký pracovník Pavel Pintr, který byl iniciátorem myšlenky na vznik žateckého Přírodovědného centra. To najdou zájemci v Žatci na adrese Svatopluka Čecha 1180.

Hejtman Jan Schiller navštívil Přírodovědné centrum v Žatci. Prohlédl si také projekt Věda na kouli
Hejtman Jan Schiller navštívil Technický klub v Žatci, jehož součástí je přírodovědné centrum. Prohlédl si také projekt Věda na kouli

Přestřižení pásky - zleva: Zdeňka Hamousová, hejtman Jan Schiller, Jan Mareš, náměstek sekce vzdělávání a mládeže MŠMT a Pavel Pintr, vzdělávací pracovník centra
Přestřižení pásky - zleva: starostka Žatce Zdeňka Hamousová, hejtman Jan Schiller, náměstek sekce vzdělávání a mládeže MŠMT Jan Mareš a vědecký pracovník centra Pavel Pintr

 

Radní Ústeckého kraje pro oblast školství, mládeže a sportu Jindra Zalabáková a místostarosta města Louny a předseda Výboru pro zdravotnictví Zastupitelstva Ústeckého kraje Milan Rychtařík
Radní Ústeckého kraje pro oblast školství, mládeže a sportu Jindra Zalabáková a místostarosta města Louny a předseda Výboru pro zdravotnictví Zastupitelstva Ústeckého kraje Milan Rychtařík

Zleva: radní Ústeckého kraje pro oblast finanční Jan Růžička a radní Ústeckého kraje pro oblast strategie přípravy a realizace projektů Iva Dvořáková a Pavel Pintr, vědecký pracovník a iniciátor myšlenky na vznik PC Žatec
Zleva: radní Ústeckého kraje pro oblast finanční Jan Růžička a radní Ústeckého kraje pro oblast strategie přípravy a realizace projektů Iva Dvořáková a Pavel Pintr, vědecký pracovník a iniciátor myšlenky na vznik Přírodovědného centra Žatec

Na stěnách Přírodovědného centra je na jednotlivých obrazech popsána historie dalekohledů
Na stěnách Přírodovědného centra je na jednotlivých obrazech popsána historie dalekohledů

Náklady na realizaci aktivit v centru jsou podpořeny prostřednictvím projektu „Podpora polytechnického vzdělávání a gramotností v Ústeckém kraji“
Náklady na realizaci aktivit v centru byly podpořeny z Evropské unie prostřednictvím projektu „Podpora polytechnického vzdělávání a gramotností v Ústeckém kraji“

 
Zodpovídá: Bc. Vít Hnízdil
Vytvořeno / změněno: 28.3.2022 / 28.3.2022 | Zveřejnit od: 28.3.2022
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém