Orientační nabídka


 

V Místě u Chomutova našel pozůstatky doby bronzové

K dnešnímu datu mimo interval pro zveřejnění na webu.
V Místě u Chomutova našel pozůstatky doby bronzové
Hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc přijal v pátek 5. září Petra Krézla, nálezce čtyř předmětů z doby bronzové.
 

 
 

TISKOVÁ ZPRÁVA ze dne 8.9.2008

 

V Místě u Chomutova našel pozůstatky doby bronzové

 

Téměř hodinu trvalo setkání hejtmana Ústeckého kraje Jiřího Šulce s Petrem Krézlem z Jirkova. Naslouchali jim nebo se k hovoru střídavě přidávali vedoucí odboru kultury Krajského úřadu Ústeckého kraje Petr Novák a také maminka pozvaného hosta. Společně skládali mozaiku doby, kdy v našem kraji žili Keltové, společně si také kladli otázky, co tu bylo před nimi. Řeč se stáčela i na detaily doby bronzové, jež Petr Krézlovi vynesla 5 700 korun.

   „Je to desetiprocentní odměna za archeologický nález, který našel v lednu letošního roku v lese u obce Místo u Chomutova,“ říká hejtman a pokračuje .“Jeho kulturně historickou hodnotu posoudili odborným posudkem pracovníci Archeologického ústavu Akademie věd ČR na základě žádosti Oblastního muzea v Chomutově, jemuž nálezce odevzdal čtyři předměty, pocházející z doby bronzové. Žádost o odměnu musí podle právního předpisu nálezce uplatnil písemně nejpozději do roka od nálezu, což se stalo,“ vysvětlil Jiří Šulc náležitosti, které jirkovský amatérský archeolog splnil.

   A co že to vlastně Petr Krézl na lese u Místa našel? „Jsou to čtyři bronzové srpy a nůž,“ doplňuje informaci nálezce. Na setkání s hejtmanem se svěřil, že nejprve měl problém zjistit co to vůbec objevil. „Pak jsem si všiml detailů, které jsou typické pro dobu bronzovou. „Na otázku zda ani na chvíli nespekuloval a nezaváhal, že by si „poklad“ zanechal odpověděl: „To opravdu ne, vždyť je to národní dědictví, národní památka,“ říká nálezce a na druhou otázku, zda je to z pohledu historie jeho dosud nevětší nález odvětil: “Ne, to ne. Já se zaměřuji hlavně na dobu Třetí říše a našel jsem věci, které jsou  pro mne daleko cennější,“ pochlubil se muž z Jirkova. Doma, jak se nechala slyšet jeho maminka, mají z výprav mladého archeologa mnoho dalších věcí. „Už nemáme pomalu kde bydlet,“ řekla s úsměvem, přesto s pochopením pro zajímavého koníčka. Než se s Petrem Krézlem představitel kraje rozloučil, poděkoval mu nález, jenž je pozůstatek doby bronzové na našem území a předal mu  také osobní dárek. Finanční odměnu kraj Petr Krézlovi již převedl na jeho osobní účet.

 

 

připravila: Naďa Kocábková, kancelář hejtmana Ústeckého kraje

oddělení tiskových informací

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

tel. 475 657 741,  737415959

kocabkova.n@kr-ustecky.cz

 

 

V Místě u Chomutova našel pozůstatky doby bronzové

V Místě u Chomutova našel pozůstatky doby bronzové

V Místě u Chomutova našel pozůstatky doby bronzové

V Místě u Chomutova našel pozůstatky doby bronzové

 
Zodpovídá: Mgr. Zbyněk Šebesta
Vytvořeno / změněno: 8.9.2008 / 8.9.2008 | Zveřejnit od-do: 8.9.2008-7.10.2008
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém

 

Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies