Orientační nabídka


 

V Mukově uctili památku padlých amerických letců

K dnešnímu datu mimo interval pro zveřejnění na webu.
web
Vzpomínkové akce u příležitosti 72. výročí sestřelení amerických letů při náletech na teplický region v průběhu 2. světové války se v sobotu v Mukově spolu se zástupci řady institucí zúčastnil také hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček a zástupce ředitele krajského úřadu Jaroslav Pikal, který zde rovněž reprezentoval Český svaz bojovníků za svobodu.
Tisková zpráva ze dne 24. července 2016
 

 
 
„Američané, kteří letěli do Evropy pomáhat, tady nechtěli zemřít. Je dobré připomínat si jejich hrdinství i dnes, kdy by se měly světové mocnosti spojit a zaútočit proti těm, kteří se snaží mír v Evropě narušit. Dnešní den je pro naše setkání příznačné,“ řekl Oldřich Bubeníček s ohledem na tragédii v Mnichově. Také zástupkyně amerického velvyslanectví v Praze Beth Fernald srovnávala historickou událost s aktuálním děním. Jak řekla, navzdory hrůzám války byli lidé schopni pomáhat druhým, což bychom si měli všichni uvědomit i dnes.
Pietní akt, který ráno zahájil u pomníku sestřelených amerických letců v Mukově, pokračoval vzpomínkovou akcí u pomníku americkým letcům Teplice – Písečný vrch.  Organizátorem je Severočeský letecký archiv Teplice, Jednota Československé obce legionářské v Teplicích, Český svaz bojovníků za svobodu a orgány a organizace regionu.
Při náletu 21. července 1944, který provádělo 143 amerických bombardérů 15. letecké armády USA ze základen v jižní Itálii, byly nad Mosteckem a nejbližším okolí sestřeleny čtyři stroje. Jeden se zřítil u Křížatek, dva do ulic města Teplice a další nedaleko obce Mukov na Bílinsku. Při těchto haváriích nebo těsně po nich zahynulo 22 letců.

web

 Hejtman Oldřich Bubeníček s tajemníkem Jednoty Československé obce legionářské Teplice Janem Šimkem a starostkou obce Hrobčice Janou Syslovou

web
Květiny k památníku položil spolu s hejtmanem také zástupce ředitele krajského úřadu Jaroslav Pikal

web
Pietní aktu se zúčastnila také zástupkyně amerického velvyslanectví

web
Vzpomínkový akt symbolicky doplnil konvoj amerických vozidel s osádkami

 

 

 

 
 
Zodpovídá: Ing. Marie Logrová
Vytvořeno / změněno: 24.7.2016 / 24.7.2016 | Zveřejnit od-do: 24.7.2016-24.8.2016
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém