Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média

 

V soutěži Má vlast cestami proměn uspěly i projekty z Ústeckého kraje

 
01
Výstava a soutěž Má vlast cestami proměn byla již po dvanácté zahájena Na Vyšehradě, kde se představili autoři nových proměn z celé České republiky i ze Slovenska. Zároveň proběhlo ocenění těch nejlepších z loňského ročníku. Mezi nimi byly i dvě proměny z Ústeckého kraje – kaplička v Ohníči a minimuzeum Lovečkovice.
Tisková zpráva ze 7. července 2020
 

 
 

Mezi vzácnými hosty a patrony soutěže nechyběl prof. Pirk, který „prohlédl“ srdce všech krajů i Srdce vlasti. Ceny udělovali Marcela Melková, operní pěvkyně a poslankyně Parlamentu ČR, herec Karel Roden a významný památkář v oblasti lidové architektury Pavel Bureš. V internetovém hlasování na základě putovní výstavy hlasovalo 57 351 lidí. Mezi 10 cenami odborné poroty uspěly právě i dvě proměny z našeho kraje.

 

Minimuzeum v Lovečkovicích sídlí v historické budově traťmistrovského okrsku, která se po uzavření trati v roce 1978 dostala postupně do dezolátního stavu. Na opravě se podílela obec Lovečkovice spolu se sdružením Zubrnická museální železnice. Finančně přispěl i Ústecký kraj. Budova byla slavnostně otevřena 1. 6. 2018 ke dni připomenutí smutného 40. výročí uzavření místní trati. V části objektu se nyní nachází stálá expozice k historii a provozu místní lokálky a minimuzeum obce s turistickým infocentrem. To slouží i jako výchozí bod naučné uhelné stezky.

Kaplička u Starého mlýna u Dolánek je z počátku 19. století. Opravená byla díky dotaci Ministerstva zemědělství. V současné době slouží okolí kapličky jako odpočinkové místo, kde je hezké posezení pod korunami košatých lip, které jsou památkově chráněny.

 

V současném ročníku se uchází o vítězství 118 proměn. Putovní výstava už vyrazila na svou cestu českými zeměmi. Pro proměny tohoto ročníku je možné celý rok hlasovat na www.cestamipromen.cz a při příštím zahájení výstavy 12. 6. 2021 získají vítězové své ceny. Výstavu pořádá Asociace Entente Florale CZ – Souznění, z. s.

1
Profesor Pirk spolu se zastupitelem Radkem Černým prohlíží srdce Ústeckého kraje

2
Ocenění pro Lovečkovice za proměnu staré železničářské budovy na minimuzeum

3
Cena pro Ohníč za rekonstrukci kapličky

4

5
Lovečkovice před a po

6

7
Kaplička v Ohníči před a po

 

 

 

 

 

 

 

 
Zodpovídá: Mgr. et Mgr. Magdalena Fraňková
Vytvořeno / změněno: 7.7.2020 / 7.7.2020

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém