Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média

 

V Žatci si lidé připomněli výročí vypálení Českého Malína na Volyni

 
Pietní akt Žatec
U památníku Malínských obětí před hřbitovem v Žatci se uskutečnil pietní akt k 75. výročí vypálení obce Český Malín na Volyni. Akci uspořádalo Sdružení Čechů z Volyně a jejich přátel – region Žatec. Za spolek byl přítomen i jeho předseda Jaroslav Vodička, který se u památníku setkal s hejtmanem Ústeckého kraje Oldřichem Bubeníčkem či starostkou Žatce Zdeňkou Hamousovou.
Tisková zpráva ze dne 23. srpna 2018
 

 
 

Několik desítek obyvatel Žatce si poslechlo projevy přítomných k uctění památky. „Neměli bychom zapomenout na statečnost volyňských Čechů, kteří tvořili jádro armády generála Svobody. Ta po boku Rudé armády bojovala za osvobození Československa. Mnozí se do své vlasti bohužel nikdy nevrátili. Velké poděkování si zaslouží i ti, kteří došli až sem,“ uvedl hejtman Bubeníček.

Za druhé světové války vypálili nacisté kromě Lidic a Ležáků i některé další české vesnice. Jednou z nich byla obec Český Malín na severozápadní Ukrajině. V červenci 1943 zde němečtí vojáci zmasakrovali přes tři sta českých osadníků. Osudného 13. července 1943 v sedm hodin ráno obklíčilo obec asi patnáct set německých vojáků. Obyvatelé byli pod záminkou přezkoumání dokumentů vyhnáni ze svých domovů a odvedeni do sousedního (Ukrajinského) Malína, ze kterého se podle svědků už ozývala střelba. Vojáci oddělili ženy, děti a starce od mladíků a mužů, poté všechny muže a část žen odvedli do kostela, školy a jiných budov, které polili hořlavinou a podpálili. Ten, komu se podařilo dostat ven, byl následně zastřelen.

01
Starostka Žatce Zdeňka Hamousová a senátor Hassan Mezian.

02

 

03
K pomníku lidé přinášeli věnce.

04

 

06
Svůj proslov měl také hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.

 

07

 

09

 

 
 

 
Zodpovídá: Vít Hnízdil
Vytvořeno / změněno: 23.7.2018 / 23.7.2018 | Zveřejnit od: 23.7.2018

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Tematická nabídka: Média

Přeskočit nabídku
 

Informace v patě

Garant sekce:Ing. Lucie Dosedělová

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém