Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média

 

VIDEO UVNITŘ: Těšte se, turistická sezóna v Ústeckém kraji začíná!

 
1
Destinační agentury pracující na území Ústeckého kraje dnes představily své plány do turistické sezóny 2014 a pozvaly na nejbližší akce. Hlavní zahájení sezóny na Labské stezce se uskuteční 17. května 2014, jak připomněl Jan Szántó, radní pro regionální rozvoj a cestovní ruch.
Tisková zpráva ze dne 10. dubna 2014
 

 
 

Novinky, se kterými přichází Ústecký kraj v roce 2014, aby společně s destinačními managementy čtyř destinačních agentur Ústeckého kraje, jimiž jsou České Švýcarsko, České středohoří, Krušné hory a Dolní Poohří, rozšířil a zkvalitnil nabídku turistické nabídky na svém území:

České Švýcarsko

Startujte společně s námi a vydejte se za zážitky do Českého Švýcarska. Novou turistickou sezónu v Českém Švýcarsku zahajujeme o víkendu 25. - 27. 4. 2014. Společnost České Švýcarsko spolu se Správou Národního parku ČŠ spolu s dalšími partnery již tradičně v dubnu slavnostně zahajuje novou turistickou sezónu v tomto krásném regionu.

Turistické akce:

 

Sportovní akce:

Janovský trhák – cyklistická časovka do vrchu – sobota 26. dubna

 

České středohoří

Agentura pro cestovní ruch v destinaci České středohoří a Podřipsko se pro rok 2014 zaměřuje na realizaci projektu Labská stezka v Ústeckém kraji – rozšíření informační infrastruktury se zaměřením na rodiny s dětmi a posílení produktu Labská stezka a vztahu k Českému středohoří. Dále dokončuje v rámci projektu Podpora geoturismu v Českém středohoří novou naučnou stezku Hlinná – Kamýk (finalizace do června 2014) s obnovením geoparku v sídle Správy CHKO v Litoměřicích. Probíhá rozšíření informačních tabulí ve vzájemné spolupráci s Hrady Českého středohoří, o.s. Agentura se rovněž podílí na rozšíření informačních tabulí ve vzájemné spolupráci obcí Velemín a její spádovou oblastí. Dále plní na území Ústeckého kraje propagaci v oblasti kongresové a incentivní turistiky v rámci North West Bohemia Convention Bureau. Destinační agentura České středohoří, o.p.s. pro sezónu 2014 aktualizuje vlastní tiskoviny – leták Destinace České středohoří a leták Labská stezka, propaguje tiskoviny a materiály v rámci projektu Brána do Čech, na webu aktualizuje informace o akcích v destinaci, vytváří nové sekce: Dětem, NS Hlinná – Kamýk a další. Realizují se kampaně v tištěných médiích, rozhlase, na internetu a kampaně venkovní. Probíhá plán distribuce materiálů v destinaci i mimo ni.

Destinační agentura Českého středohoří, o.p.s. plánuje kromě řady dalších tyto akce: Zahájení turistické cyklosezóny Brány do Čech (17. 5. 2014, Brná a Děčín), Roudnický košt (s MAS Podřipsko, 14. 6. 2014) a Zamykání Labské stezky (Litoměřice, říjen 2014). Dále se bude účastnit vybraných veletrhů a výstav. Podporuje sezónní dopravní prostředky propojující destinaci České středohoří a Podřipsko s oblastí Kokořínska a Máchova jezera. Oblíbený je zvláště Cyklobus do Českého středohoří a Podřipska zahajující sezónu 1. 6. 2014 a dále Podřipský a Středohorský motoráček vyjíždějící letos poprvé o červnových víkendech.

Krušné hory

Novinkou letošní sezóny je otevření muzea hraček v Nové Vsi v Horách přímo v areálu, kde se hračky vyrábějí. Je to poslední místo na české straně Krušných hor, kde se tradiční krušnohorská hračka vyrábí.

25. května 2014 zahájí Destinační agentura Krušné hory o.p.s. turistickou sezónu v Krušných horách jednodenní akcí v rámci projektu „Cykloregion Krušné hory – propojení nadregionálních cyklotras v česko-německém Krušnohoří“, která se koná ve Sport areálu Klíny od 11. hodin.

„Pojďte s námi na koledu“ to je název akce, která se koná 20. 4. 2014 na Lesné v Krušnohorském muzeu. Od 13.00 do 16.00 hodin proběhne tradiční velikonoční jarmark, kde mimo jiné uvidíte ukázky zapomenutých řemesel jako je paličkování, košíkářství, hrnčířství, zdobení kraslic různými technikami, pletení pomlázek, výroba Moran.

31. 5. 2014 až 1. 6. 2014 proběhne „Zahájení lázeňské sezóny“ v Teplicích.

Statutární město Most zahájí turistickou sezónu 27. 4. 2014 cyklojízdou. Start v 10.00 hodin na
1. náměstí. Pojedou se dvě trasy 15 a 35 km.                                                                                                

31. 5. 2014 v minipivovaru Mostecký kahan můžete ochutnat při „Pivních slavnostech“ několik druhů pivního moku.

Letošní 20. Casanovské slavnosti se konají 6. až 7. června 2014 v Duchcově.

 

Dolní Poohří

V letošním roce je turistická sezóna v Dolním Poohří spojena s množstvím akcí, které určitě zaujmou nejen dospělé, ale i mládež či děti.

Regionální konference Stop and Stay, která se koná 24. a 25. dubna je zaměřena zejména na odborníky v cestovním ruchu, přesto se ve večerním programu objeví hudební vystoupení určené i pro širokou veřejnost.  Prezentace průřezu historií od minulosti do současnosti u příležitosti 1010. výročí první zmínky o městě Žatci doprovodí hudební kvarteto MIB a to 24. dubna od 19.30 hod. v Chrámu Chmele a Piva v Žatci.

Letošní zahájení turistické sezony v Dolním Poohří se uskuteční ve spolupráci s Povodím Ohře na vodním díle Nechranice, kde je připraven den otevřených dveří s komentovanou prohlídkou. Doplňkem zahájení jsou Farmářské trhy a možnost absolvovat s dětmi Dračí cestu v nedalekém Březně u Chomutova. Součástí programu je projížďka kolony historických vozidel okolím Nechranic mezi 13.00 - 15.00 hodinou. 27. dubna se od 10.00 hod. vítá jaro a probouzí se březenský drak Severus.

Po zimní pauze se od začátku května opět rozběhne provoz slevové turistické karty 4K Brány do Čech. V letošním roce se podařilo zapojit ve spolupráci s DA České středohoří i desítku subjektů z této oblasti, takže uživatelé mají na výběr přes 30 zařízení, kde mohou využít bezplatný vstup nebo slevu na ubytování či stravování. Systém pořízení karty přes SMS kód, tři druhy karet - děti, dospělí, rodina a doba využití 3 dny zůstává stejná jako v loňském roce.

Dolní Poohří připravilo v sezoně dvě akce. První je fotosoutěž „Poohří vaším objektivem“ určená pro všechny fotografy amatéry i profesionály bez ohledu na věk. Probíhá od dubna do půlky září a vyhlášení výsledků proběhne v listopadu. Vítězné snímky budou použity v novém propagačním materiálu připravovaném na sezonu 2015. Druhou akcí je výtvarná soutěž pro děti do 15 let s názvem „Hrady, zámky, kláštery a kostely na Ohři“, která bude probíhat od půlky dubna do půlky června 2014. Vítězné obrázky budou použity do pexesa, které poslouží jako příloha nově připravovaného zážitkového průvodce po Hradech, zámcích, klášterech a kostelích ležících na Ohři. Mimo jiné je tímto názvem označen nový projekt DA Dolní Poohří, který se v letošním roce připravuje k oficiálnímu spuštění v roce 2015. Podmínky obou soutěží naleznete na webových stránkách Dolního Poohří www.dolnipoohri.cz.

Jako poslední je nutné zmínit doplňky k zahájení sezony a těmi jsou v našem případě propagační materiály. Na začátku roku byla vydána brožura „Na vlně zážitků po Dolním Poohří“, která by měla najít své místo v každoročním edičním plánu naší destinace. V letošním roce v ní najdete 10 tipů na strávení volného času v přírodě, návštěvou historických zajímavostí nebo tipem pro děti. Tento postup byl zvolen i u Kalendáře akcí, který v loňském roce slavil velký úspěch a proto se bude každoročně opakovat. Jeho základem je seznam významných akcí, které se konají od dubna do prosince v celé oblasti Dolního Poohří. Všechny propagační materiály jsou dostupné na infocentrech v Dolním Poohří a okolí nebo si je můžete stáhnout opět na webových stránkách Destinační agentury Dolní Poohří www.dolnipoohri.cz.

Veškeré doplňující informace jsou ke stažení na www.branadocech.cz, nebo na webech destinačních agentur a www.stopandstay.cz, www.4kkarta.cz

 

Zahájení turistické sezony v Ústeckém kraji v roce 2014

Se začátkem turistické sezony se pojí každoroční křest nového čísla magazínu Brána, který proběhl začátkem února na veletrhu cestovního ruchu Holiday World v Praze, kde se Ústecký kraj prezentoval s turistickou nabídkou.

„V magazínu Brána 3 se pojí turistické informace s poutavými příběhy a dá se říci, že je výkladní skříní cestovního ruchu v Ústeckém kraji,“ uvedl ke křtu nového čísla radní Ústeckého kraje pro regionální rozvoj, zahraniční vztahy a cestovní ruch Jan Szántó a dodává: „Bránu 3 jsme letos vydali ve více jazykových mutacích a to vzhledem ke zvýšené poptávce polských a ruských zahraničních turistů po návštěvě Ústeckého kraje. Letošní sezóna se ponese v duchu cykloturistiky, loňské povodně a pozastavené čerpání investic z ROP oddálilo plánované práce na Labské stezce v roce 2013, takže teprve letos dojde k propojení měst Děčín a Ústí nad Labem. U této příležitosti Vás srdečně zvu na slavnostní Zahájení sezóny na Labské stezce 17. 5. 2014“.

Brána do Čech zahajuje 17. 5. 2014 turistickou sezónu v Ústeckém kraji na Labské stezce. Labská stezka – páteřní cyklotrasa č. 2 začíná ve Štětí, vede přes Roudnici nad Labem, Terezín, Litoměřice, Velké Žernoseky, Ústí nad Labem, Děčín a končí v Dolním Žlebu. Pokračuje dále do Německa. Nově rekonstruovaný úsek láká cykloturisty zejména na trase mezi Ústím nad Labem a Děčínem. Zahájení sezóny na Labské stezce je určeno široké veřejnosti, především rodinám s dětmi. Slavnostní otevření cyklotrasy č. 2 se koná na dvou místech podél Labské stezky -  v Cyklokempu Loděnice v Brné a Cyklokempu pod Novým mostem v Děčíně.

Akce bude probíhat paralelně na dvou stanovištích v čase od 11:00 do 18:00 hodin. Vstupné je pro všechny zdarma. Na návštěvníky čeká program zaměřený na aktivní trávení volného času, nebudou chybět soutěže, kvízy s tématem cykloturistiky a odměny pro děti, jejichž pozornost upoutají také nafukovací atrakce. Návštěvníci akce budou mít možnost občerstvit se po celý den v areálu cyklokempu. Pro děti v Cyklokempu Loděnice v Brné bude přichystáno divadelní představení souboru Krabice Teplice, soutěžní cyklomalování, ukázky vodních sportů, živí poníci a koně a další atraktivity, to vše s hudebním doprovodem. Děti v Děčíně se mohou těšit na skotačení na nafukovacích atrakcích, na in-line školu, face painting, dále na skákací trampolínu a na další zábavné vyžití. I zde je připraven hudební program. V Děčíně navíc čeká návštěvníky otevření cyklostezky Ploučnice.

Na obou místech budou k dispozici informační materiály o Labské stezce a zajímavostech z destinace České středohoří a Podřipska, a to na stáncích Destinační agentury České středohoří, o.p.s. Další podrobnější informace budou zveřejněny na webu www.ceskestredohori.info a www.branadocech.cz.

Letošní vydání magazínu Brána 3 se distribuuje v tištěné podobě opět na infocentrech po Ústeckém kraji, ale nově si ho můžete prohlédnout také elektronicky na internetu. Do online podoby byla navíc převedená i dvě předchozí čísla.

Aktuální vydání:

Brána č. 3 v češtině
http://www.kr-ustecky.cz/flipbook/brana/brana3cz

Brána č. 3 v němčině
http://www.kr-ustecky.cz/flipbook/brana/brana3de

Brána č. 3 v angličtině
http://www.kr-ustecky.cz/flipbook/brana/brana3en

Brána č. 3 v polštině
http://www.kr-ustecky.cz/flipbook/brana/brana3pl

Brána č. 3 v ruštině
http://www.kr-ustecky.cz/flipbook/brana/brana3ru

Předchozí vydání

Brána č. 1 v češtině
http://www.kr-ustecky.cz/flipbook/brana/brana1cz

Brána č. 1 v němčině
http://www.kr-ustecky.cz/flipbook/brana/brana1de

Brána č. 1 v angličtině
http://www.kr-ustecky.cz/flipbook/brana/brana1en

Brána č. 2 v češtině
http://www.kr-ustecky.cz/flipbook/brana/brana2cz

Brána č. 2 v němčině
http://www.kr-ustecky.cz/flipbook/brana/brana2de

Brána č. 2 v angličtině
http://www.kr-ustecky.cz/flipbook/brana/brana2en

Labská stezka

Přes Ústecký kraj vede jeden z fenoménů šetrné dopravy a aktivní turistiky – Labská stezka. Aby kraj prokázal efektivní využití finančních prostředků při jejím budování, byly zakoupeny v rámci projektu Turistika bez hranic tři automatické sčítače, které monitorují pohyb na stezce a shromažďují data o počtu cyklistů, bruslařů a pěších. Díky získaným údajům lze konstatovat, že jen v sezóně 2013 stezku využilo více než 20 tisíc lidí.

Sčítač je umístěn v uzamykatelném kovovém sloupku s dřevěným krytem. Pomocí pyroelektrického čidla, které snímá tepelné záření lidského těla, jsou sčítáni všichni, kdo kolem projdou či projedou. Sčítání probíhá naprosto anonymně. Před tímto sloupkem je v povrchu stezky zabudována indukční smyčka, která umožňuje prostřednictvím elektromagnetických impulzů rozlišit cyklisty od pěších a bruslařů.

„Sčítače byly na stezku nainstalovány v dubnu loňského roku a od této doby probíhá nepřetržitý monitoring. Nyní se sčítače nachází v lokalitách Děčín - Křešice, Velké Březno a Třeboutice nedaleko Litoměřic. Data za období od dubna do prosince 2013 nás všechny překvapila. Dokládají, že stezka je opravdu využívaná a investice do ní rozhodně není zbytečná,“ říká Jan Szántó, radní Ústeckého kraje pro oblast zahraničních vztahů, cestovního ruchu a regionálního rozvoje.

Za osm měsíců (květen – prosinec 2013) bylo na sčítačích zaznamenáno celkem přes 185 tisíc průchodů oběma směry. K nejfrekventovanějším dnům patří víkendy, nejnižší návštěvnost je ve středu.

Konkrétní lokality vykazují následující údaje:
Třeboutice – celkem 26 694 průchodů
Pěší po proudu/pěší proti proudu 4 485/3 410 průchodů
Cyklo po proudu/cyklo proti proudu 8 520/10 279 průchodů

Velké Březno – celkem 79 776 průchodů
Pěší po proudu/pěší proti proudu 12 676/9 189 průchodů
Cyklo po proudu/cyklo proti proudu 29 906/28 005 průchodů

Děčín Křešice – celkem 79 247 průchodů
Pěší po proudu/pěší proti proudu 10 487/9 674 průchodů
Cyklo po proudu/cyklo proti proudu 29 165/29 921 průchodů

Součástí projektu Turistika bez hranic je studie, která analyzuje stav a využití cyklostezky. Na základě zjištěných poznatků Ústecký kraj cílí další rozvoj Labské stezky tak, aby plně odpovídal potřebám turistů jak z české, tak německé strany hranice. Ať je to prezentace v tištěném materiálu Elberadweg Handbuch 2014 (oficiální příručka Labské stezky pro rok 2014, která je k dostání i česky na všech informačních střediscích podél toku řeky zdarma, na jehož vydání se podílel Ústecký kraj), kde turisté najdou průběh trasy, zajímavá místa k navštívení, seznam ubytovacích a stravovacích služeb a servisů či cyklopůjčoven, tak Ústecký kraj připravil tipy na cyklovýlety na ta nejzajímavější místa, kde kromě popisu trasy, přehledové mapky a průběhu trasy najdete také popis toho, co je na trase k navštívení, zhlédnutí, případně ochutnání. Tipy na výlety a ostatní informace k cyklostezkám a projektu Turistika bez hranic lze najít na webu Ústeckého kraje v sekci cestovní ruch a turistika,“ dodává radní.

Labská stezka je evropským cykloturistickým fenoménem s mezinárodním charakterem. Je vedena na území dvou států a sedmi spolkových zemí v rámci Německa a čtyř krajů v České republice. Z celoevropského pohledu je pak stezka součástí sítě dálkových cyklotras EuroVelo, konkrétně stezky EuroVelo č. 7 (nazývaná jako „Středoevropská“ nebo „Sluneční“ stezka) z North Cape v Norsku na Maltu. Do Ústeckého kraje přichází jako Elberadweg a mění se na Labskou stezku č. 2. Z celkových cca 400 kilometrů na území České republiky připadá na Ústecký kraj 96 kilometrů.

Projekt Turistika bez hranic byl podpořen z Programu Cíle 3 na podporu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko 2007 – 2013.

Statistika návštěvnosti kraje v roce 2013

Podle zprávy Českého statistického úřadu navštívilo Ústecký kraj v posledním čtvrtletí roku 2013 téměř o pětinu více turistů než v roce 2012. Navíc ubytovací zařízení v našem regionu zaznamenala o více než sedm procent navýšený počet přenocování. To jsou čísla, která dokazují, že aktivity kraje v oblasti cestovního ruchu a propagace mají smysl.

Připravil: odd. CR ve spolupráci s destinačními agenturami

1
Radní Jan Szántó a vedoucí oddělení cestovního ruchu Jiří Válka na tiskové konferenci k zahájení turistické sezóny

2

 

 

Kontakt:

Mgr. Magdalena Hanáčková, tisková mluvčí

Kancelář hejtmana

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

Tel.:   +420 475 657 726

Mob.:+420 737 203 666

Mail:   hanackova.m@kr-ustecky.cz

 

 

 

 
Zodpovídá: Mgr. Magdalena Hanáčková
Vytvořeno / změněno: 10.4.2014 / 10.4.2014

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém