Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka

 

Čínská lidová republika, provincie Anhui

 
 

 
 

 

Čínská lidová republika

 

 

Stát: Čínská lidová republika
Název partnerského regionu: Anhui (An-chuej)
Centrum regionu: Hefei
Podepsaná smlouva: Dopis o záměru, 17. 6. 2009
Deklarace o navázání přátelského vztahu, 19. 7. 2010
Oblasti spolupráce:

Dohodnuta spolupráce v oblasti ekonomiky, obchodu, vědy a techniky, kultury, vzdělání, sportu a zdraví.

 

 

Vývoj spolupráce s Anhui

Kontakt s provincií Anhui navázal hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc v průběhu služební cesty hejtmanů v dubnu 2007.


Iniciátorem návštěvy bylo Čínské velvyslanectví v Praze. Cílem cesty bylo v prvé řadě navázání kontaktů s představiteli čínské veřejné správy a setkání se zástupci ministerstev a guvernéry daných provincií, během čehož proběhla diskuze o možnostech ekonomické spolupráce.


Na konci listopadu 2007 navštívila delegace Ústeckého kraje provincii Anhui a otevřela tak jednání o konkrétních oblastech spolupráce mezi oběma regiony. Během návštěvy bylo dohodnuto zprostředkování kontaktů mezi průmyslovou zónou v Hefei a zónou Triangle a mezi univerzitou v Hefei a vysokými školami v Ústeckém kraji (především s Univerzitou Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem).


červnu 2008 navštívila čínská delegace Ústecký kraj. Delegace byla zaměřena na zpravodajství a kulturu. Zajímala je zejména spolupráce v oblasti výměnných pobytů, zpravodajství a dalších oblastí kultury. Poté byly zaslány návrhy na různé formy spolupráce ze strany Ústeckého kraje a předány kontakty na relevantní instituce jako např. hospodářskou komoru, univerzitu, atd. Subjekty v Ústeckém kraji byly též informovány o možnostech využití návrhů spolupráce s provincií Anhui a zároveň požádány o další návrhy.


V červnu 2009 se hejtmanka ÚK Jana Vaňhová spolu s delegací ÚK účastnila veletrhu cestovního ruchu BITE (Beijing International Tourism Expo 2009) v Pekingu. V rámci návštěvy spolu s guvernérem provincie Anhui podepsala dne 17. 6. 2009 Dopis o záměru. 


září 2009 navštívila Ústecký kraj delegace z Anhui. Účelem návštěvy bylo projednat další možnosti spolupráce a vzájemné podpory. Čínská delegace se seznámila s těžebním průmyslem, využíváním solárních elektráren, průmyslovou zónou Triangle, se sociálními zařízeními a jednala i s CzechInvestem. 


K podepsání druhého dokumentu o spolupráci, Deklarace o navázání přátelského vztahu, došlo během návštěvy delegace ÚK v Hefei hejtmankou Ústeckého kraje Janou Vaňhovou a guvernérem provincie Anhui Wang Sanyunem dne 19. 7. 2010. Tím byla spolupráce mezi oběma regiony oficiálně započata. V průběhu návštěvy v provincii Anhui byla předjednána možná budoucí spolupráce Krajské zdravotní a. s. s Univerzitou tradiční čínské medicíny.


První oficiální delegací, která po podpisu memoranda navštívila Ústecký kraj, proběhla ve dnech 1. - 2. 8. 2012 a zaměřila se na zemědělství. Vedoucí delegace, asistent guvernérky pan Shao Guohe, vyjádřil zájem o spolupráci s místními zemědělci především v oblasti vzdělání a výměny zkušeností. Čínská delegace se setkala s regionálními subjekty podnikajícími v zemědělství, kterým posléze nabídlo pomoc v navazování spolupráce Velvyslanectví ČR v ČLR. Ústečtí zemědělci projevili zájem o spolupráci v oblasti ovocnářství, pěstování obilí a řepky. Předseda Krajské agrární komory Ústeckého kraje nabídl dojednání obchodu v oblasti plemenářství či v oblasti prodeje chmele a piva. Krajská agrární komora ÚK sama o sobě má zájem o spolupráci s podobnou agrární institucí v provincii Anhui, se kterou by si navzájem poskytovaly informace o použití nových technologií v rostlinné i živočišné výrobě.            


V roce 2013 byla několikrát naplánována návštěva delegace z provincie Anhui, avšak vždy z čínské strany zrušena. 


Ve dnech 25. - 26. 9. 2014 proběhla návštěva delegace provincie Anhui a zástupce města Hefei v Ústeckém kraji. V čele delegace byl viceguvernér provincie Anhui Fang Chunming. Viceguvernér oficiálně pozval hejtmana Oldřicha Bubeníčka k návštěvě Anhui. Čínská delegace se zajímala o práci probační a mediační služby v rámci působnosti ministerstva spravedlnosti a možnosti získání zkušeností. Ústecký kraj naopak nadnesl téma možnosti spolupráce v oblasti čínské medicíny. Lékaři ze společnosti Krajská zdravotní, a.s. projevili zájem o získání znalostí a zkušeností od čínských lékařů. Byla naplánována studijní stáž lékařů v Anhui.


květnu 2015 navštívila Ústecký kraj delegace z provincie Anhui. Cílem setkání bylo zejména prohloubit a konkretizovat dosavadní smluvní spolupráci. Velký zájem čínská strana projevila o rekultivace. Dalším velkým tématem jednání byla spolupráce v oblasti tradiční čínské medicíny.


Další návštěva delegace z provincie Anhui se uskutečnila o rok později, v srpnu 2016. Předmětem jednání bylo školství, zdravotnictví, lázeňství a rozvoj podnikání. Delegace zavítala do Lázní Teplice, na Strategickou průmyslovou zónu Triangle a do Masarykovy nemocnice, jedné z nemocnic Krajské zdravotní, a.s.


Po necelém roce, ve dnech 22. - 23. 5. 2017, proběhla návštěva delegace z partnerské provincie, která se opětovně zajímala o zdravotnictví a o průmyslovou zónu Triangle. 


Další návštěva na půdě Ústeckého kraje proběhla dne 26. září 2017. Delegace z partnerské provincie s vedením kraje diskutovala o zemědělství, školství či podnikání. Čínská delegace poté zavítala do areálu průmyslové zóny Triangle, kde se zajímala o provoz samotné zóny či o možnosti další spolupráce s podnikateli z Číny. Dále delegace navštívila Univerzitu J. E. Purkyně a Masarykovu nemocnici v Ústí nad Labem.  


V květnu 2018 proběhla návštěva delegace z Ústeckého kraje a zástupců různých subjektů z kraje v provincii Anhui. Delegace se zúčastnila mimo jiné veletrhu EXPO Anhui 2018, setkala se s náměstkem guvernéra provincie, starostou města Huangshan, zástupci provinčního ministerstva školství a provinčního úřadu lidských zdrojů a sociálních věcí, společnosti Risesun a zástupci Univerzity Anhui.

srpnu 2018 proběhla návštěva sportovní delegace z partnerské provincie Anhui. Delegace mimo jiné navštívila sportovní areál v Račicích a loděnici ve Štětí a shlédla přátelský hokejový zápas Verva Litvínov vs. Piráti Chomutov.

červenci 2019 navštívila Ústecký kraj delegace z města Huangshan z provincie Anhui. Primárním záměrem návštěvy bylo setkání s vedením města Teplice a zájem o oblast lázeňství. U této příležitosti se delegace setkala i s vedením Ústeckého kraje.

V listopadu 2019 navštívila delegace Ústeckého kraje jeden z největších importních veletrhů China International Import Expo v Šanghaji. Delegace absolvovala část programu s oficiální delegací České republiky a poté separátně jednala s náměstkem guvernéra provincie Anhui, se zástupci města Huangshan o spolupráci v cestovním ruchu, i se zástupci společností CzechTrade, CzechInvest a CzechTourism v Šanghaji.


 
Zodpovídá: Ing. Jitka Zimová
Vytvořeno / změněno: 13.10.2010 / 10.7.2020

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém