Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka

 
regiotakt
Přepis otázek a odpovědí Ing. Jakuba Jeřábka pro týdeník Železničář k systému organizace železničních linek v Ústeckém kraji
 

 
 

Logo RegioTaktÚstecký kraj začal ve větší míře přetvářet historicky vyvinutou železniční dopravu. V letech 2006 až 2007 postupně přeskupil jednotlivé traťové úseky do nových linek. Klíčovým slovem regionální dopravy v Ústeckém kraj se stala „linka“. Stejně jako v autobusové dopravě nevedou po silnici linky jediného čísla, tak i drážní linky nebyly trasovány po jediné železniční trati. O celém konceptu těchto linek, nazvaném Regiotakt, jsme mluvili s vedoucím oddělení dopravní obslužnosti Krajského úřadu Ústeckého kraje Jakubem Jeřábkem.

 

Jak tedy vznikl koncept Regiotakt?

Dospěli jsme do situace, kdy jsme se rozhodli pro označení a číslování regionální železniční dopravy podle linek. Linky respektují skutečné pravidelně se opakující jízdy vlaků, které jsou určeny přepravními toky v kraji a provozním konceptem. Příkladem je linka U16 Kadaň – Jirkov, kterou projíždějí vlaky přímo z tratě SŽDC číslo 143 na trať 140 a pak dále na trať 133. Hlavním motivem označování přitom byla od počátku přehlednost a informace směrem k cestujícím, že určitá skupina vlaků, jedoucích v pravidelném intervalu, má stejnou trasu. Je to jakési krátké a jednoduché vyjádření popisu trasy stejně jako u tramvají nebo metra. Ostatně linkové označování vlaků v Česku není novinkou, neboť již několik let fungují linky S v pražské příměstské dopravě. Při jednáních s vedením Českých drah jsme se však dohodli na odlišném názvu Regiotakt a navíc jsme k číslům našich linek přiřadili písmeno U, které symbolizuje Ústecký kraj.
Přes Krajské centrum osobní dopravy v Ústí nad Labem řešíme své požadavky, potřeby a podněty. KCOD nám také pomáhá při přenosu informací do provozu, na vlaky či do stanic.

 

V čem ústecký Regiotakt navazuje na Pražskou integrovanou dopravu?

Na systém regionálním vlaků ze středních Čech a Prahy navazujeme nejen ideově, ale i fakticky. Některé linky vedou přímo do oblasti Pražské integrované dopravy – jako například linka U4 Ústí nad Labem – Praha, stoprocentně zajišťovaná CityElefanty. Linka U4 se na hranici krajů změní v linku S4 a pokračuje do Kralup nad Vltavou a Prahy. České dráhy umožnily změny čísel linek během jízdy vlaků. Se zástupci pražského koordinátora veřejné dopravy, firmy ROPID, jsme se dohodli na společném linkovém čísle 4, takže se u spojů mění jen písmenko U na S a naopak.

 

náhled schématu linek RegioTaktt

 

 

Jak jsou jednotlivé linky v Regiotaktu provázány?

Nejvíc jak je to jen možné. Obecně se snažíme linky s pravidelným intervalem provázat s dalšími linkami s pravidelným intervalem mezi sebou. Návaznost, která vznikne, se opakuje po celý den a v obou směrech jízdy, což je princip integrálního taktového grafikonu, ale ani to není náš výmysl. Autobusy a regionální vlaky, včetně rychlíků, při tvorbě linkového vedení a návazností nerozlišujeme, takže již máme i řadu přestupních vazeb vlak – autobus. Při provázání linek mezi sebou ctíme hlavní přepravní proudy. Jinými slovy upřednostňujeme přestupní vazbu, která když už nemůže být realizována přímými vlaky, je v uzlu nejčetnější a směrově logická. Jde například o směry Ústí nad Labem – Most – Louny, Ústí nad Labem – Teplice – Litvínov nebo autobusem Ústí nad Labem – Bohušovice nad Ohří – Budyně nad Ohří či Praha – Hněvice – Hoštka. Linkové vedení je již ve většině kraje stabilní a dá se říci výsledné. Nicméně v několika oblastech ještě zbývá dořešit autobusovou dopravu nebo realizovat menší úpravy na železnici.

 

Podle čeho jste dávali linkám čísla?

Čísla vznikala postupně. Jedničkou je označena hlavní krajská páteřní linka Děčín – Ústí nad Labem – Most. Nějaký hlubší systém v našich linkách není, nejsme krajem jednoho centra jako třeba Praha nebo Brno. Podobně jako u linek v městské dopravě si čísla cestující vyhledají na mapě nebo je uslyší při hlášení vlaku. Proč ale někde je U8 a jinde U11, na to žádnou metodu nemáme. Některá čísla vycházejí z principů zavedených v oblasti Pražské integrované dopravy, konkrétně jde o linky U4, U32 a U40.

 

Připravuje se omezení na lince U25 na Moldavu. Jaký to bude mít dopad na Regiotakt?

Zvažujeme, že linku U12 z Domoušic a Loun do Mostu prodloužíme až do Oseka města, kam budou nově jezdit Regionovy přímo z lounské tratě. Vedle toho by linka U25 zůstala jako primárně turistická v trase Most – Moldava v Krušných horách, a to ve dnech, kdy budou tyto vlaky provozovány. Vlastně by došlo i k zpřehlednění pro cestující. Spoje U12 by jely vždy jen do Oseka města a U25 až na Moldavu.
(Poznámka oddělení DO KÚÚK: linky U12 a U25 takto budou realizovány)

 

Martin Harák

 

 

Ing. JAKUB JEŘÁBEK

Vedoucí oddělení dopravní obslužnosti Krajského úřadu Ústeckého kraje

V letech 1996 až 2002 studoval Dopravní fakultu ČVUT v Praze, obor Dopravní infrastruktura v území. Na stejné fakultě působil do roku 2006 jako odborný asistent a vedl cvičení a přednášky předmětů z oblasti silniční i železniční infrastruktury a provozu městské dopravy na pracovištích v Praze a Děčíně. V letech 2004 až 2006 pracoval jako dopravní specialista u krajské společnosti IDS Ústeckého kraje a od roku 2006 vede oddělení dopravní obslužnosti Krajského úřadu Ústeckého kraje, do jehož kompetence patří objednávání a koordinace regionální dopravy v kraji.

 

 
Zodpovídá: Jan Maxa
Vytvořeno / změněno: 12.7.2011 / 12.7.2011

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém