Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média

 

Ústecký kraj se na Pražském hradě představí jako Země znovuzrozená

 
001
Desítky let zaznamenává prostřednictvím objektivu fotoaparátu dramatický příběh proměny mostecké krajiny Stanislav Štýs. Teď jeho rozsáhlá sbírka fotografií dorazí i do Prahy. Výstavu, nad kterou převzal záštitu prezident republiky Miloš Zeman spolu s hejtmanem Ústeckého kraje Oldřichem Bubeníčkem, uvidí návštěvníci od dubna do konce června ve Starém královském paláci Pražského hradu.
Tisková zpráva ze dne 26. března 2015
 

 
 

Tematický soubor fotografií Země znovuzrozená seznámí návštěvníky s těžbou uhlí, destrukcí krajiny, rekultivačními postupy a s následnými výsledky jednotlivých druhů rekultivací. Záběry doplní takzvaná dvojčata, tedy dvě fotografie, z nichž na jedné je oblast v době těžby a na druhé stejné místo po letech úspěšné rekultivace. „Těžba to není jen uhlí, je nutné si uvědomit, že i v těchto oblastech je nutné mít znovu hřiště, louky, lesy. Vrátit sem původní krajinu. Právě to je podstata rekultivací,“ uvedl při dnešní tiskové konferenci autor výstavy Stanislav Štýs.

Na výstavě na Pražském hradě bude instalováno zhruba 250 velkoformátových foto-obrazů, které doplní další artefakty v podobě schémat, plánů, grafik nebo statistik. Výstava bude doplněna o doprovodný program pro školy, laickou i odbornou veřejnost. Na vernisáži výstavy nebude chybět ani prezentace Ústeckého kraje. „Jsem velmi rád, že se vůbec podařilo takovouto výstavu na Pražském hradě uspořádat. Je to nejen poděkování za práci pana Štýse, ale hlavně ukázka toho, jak Ústecký kraj dnes doopravdy vypadá. Jakými změnami musel projít a jak příjemné prostředí dnes na bývalých těžebních oblastech je,“ doplnil hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.


Pustiny hald a výsypek byly kdysi společensky přijatelným synonymem hornické krajiny. A přesto, že jsou již desítky let všechna těžbou uvolňovaná území postupně úspěšně rekultivována, tímto stigmatem je průmyslová oblast Mostecka poznamenána v očích široké veřejnosti dodnes. Obnoveny byly již desetitisíce hektarů nové krajiny. Těžební společnosti, díky rekultivaci, za sebou zanechávají zelenou stopu v  podobě nových lesů, parků vodních ploch, polí, sadů, rekreačních i  sportovních příměstských areálů a dokonce i vinic. „Severní energetická uvítala výstavu pana doktora Štýse, který je nestorem České rekultivační školy, zejména proto, že jeho práce prezentuje dnešní stav Mostecka,“řekla k výstavě mluvčí společnosti Severní energetická Gabriela Sáričková Benešová.

Výstava je světově unikátním souborem, který byl od roku 1995 již  čtyřicetkrát doma i za hranicemi úspěšně vystavován. Prokazuje, že  rekultivační proměny nejsou pouze kosmetickou úpravou, ale i plastickou  operací krajiny. Staví před oči diváka často až neuvěřitelnou proměnu  zcela konkrétních území fotografovaných ze stejného místa v dlouhém  časovém odstupu desítek let.

Sledujte reportáž http://u-tv.geniusmediatv.cz/aktuality/zeme-znovuzrozena.html 

01 
Zodpovídá: Ing. Lucie Dosedělová
Vytvořeno / změněno: 26.3.2015 / 26.3.2015 | Účinnost od-do: 26.3.2015-25.4.2015

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém