Orientační nabídka


 

Hejtmani a starostové podepsali v Krupce partnerskou smlouvu

Starostové a starostky šesti měst a obcí ležících na území Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří, který je zapsán na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, hejtmani Ústeckého a Karlovarského kraje Jan Schiller s Petrem Kulhánkem podepsali na hradě Krupka novou smlouvu o partnerství.
Tisková zpráva ze dne 20. dubna 2023
Memorandum o spolupráci
 

 
 
Smlouva má zabezpečit efektivní rozvoj a správu české části krušnohorské památky světového dědictví, kterou zajišťuje obecně prospěšná společnost Montanregion Krušné hory – Erzgebirge. 

„Společnost Montanregion Krušné hory – Erzgebirge zastřešuje správu všech pěti lokalit, které tvoří památku světového dědictví UNESCO Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří na území Ústeckého a Karlovarského kraje. Nová smlouva o partnerství, která nahrazuje předchozí smlouvu z roku 2013, jež byla podepsána rovněž v Krupce, vytváří podmínky pro to, aby tato správa mohla kvalitně fungovat i do budoucna,“ sdělil Rostislav Kadlec, místostarosta Krupky, která setkání signatářů smlouvy zorganizovala. 

Kromě Ústeckého a Karlovarského kraje smlouvu podepsaly města Boží Dar, Horní Blatná, Jáchymov, Krupka a Loučná pod Klínovcem, obec Měděnec a Montanregion Krušné hory – Erzgebirge, o. p. s. Kraje a obce se přitom společně zavázaly, že správu krušnohorské památky UNESCO podpoří významnými finančními prostředky, které budou využity nejen na administrativní činnost, ale také na vzdělávací, výzkumné a propagační aktivity.

Signatáři smlouvy se zavázali vyčlenit pro rok 2023 v rámci svých rozpočtů finanční prostředky v celkové výši 2 040 000 korun. Osmdesát procent této částky, tedy 1,632 milionu korun, uhradí rovným dílem oba kraje a o zbylých 20 procent (408 tisíc korun) se pak postarají města a obce. Přesnou částku, kterou budou hradit, určuje přímo ve smlouvě klíč, který přihlíží k aktuálnímu počtu obyvatel jednotlivých měst a obcí. Nejvyšší částku tak zaplatí Krupka (cca 144 tisíc korun), následovaná Jáchymovem (cca 110 tisíc korun) a ostatními menšími městy (cca 38 tisíc korun).

„I když jsme průmyslovým regionem, tak za Ústecký kraj deklarujeme, že budeme Krušné hory chránit i nadále. Musíme se naučit s touto vzácnou krajinou pracovat tak, abychom nezastavili rozvoj regionu a zároveň si vážili toho, co tu máme,“ uvedl po podpisu smluv hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller.

Připravil: Pavel Přibyl, tiskový mluvčí města Krupka

Zprava: Michal Urban za Montanregion Krušné hory – Erzgebirge, o. p. s., Jan Schiller, hejtman Ústeckého kraje, Petr Kulhánek, hejtman Karlovarského kraje
Zprava: Michal Urban za Montanregion Krušné hory – Erzgebirge, o. p. s., Jan Schiller, hejtman Ústeckého kraje a Petr Kulhánek, hejtman Karlovarského kraje

Smlouvu o spolupráci podepsali také starostové měst Karlovarského regionu - například Jan Horník, starosta Božího Daru (vpravo) či Robert Petro, starosta Horní Blatné (vlevo)
Smlouvu o spolupráci podepsali také starostové měst Karlovarského regionu - například Jan Horník, starosta Božího Daru (vpravo) či Robert Petro, starosta Horní Blatné (vlevo)

 

Akce se zúčastnil za Ústecký kraj také Tomáš Rieger, radní pro investice a majetek (vlevo)
Akce se zúčastnil za Ústecký kraj také Tomáš Rieger, radní pro investice a majetek (vlevo)

 

A Jan Růžička, radní pro finance (uprostřed)
Jan Růžička, radní pro finance (uprostřed)

Společné foto všech signatářů smlouvy o spolupráci
Společné foto všech signatářů smlouvy o spolupráci 

 

 

 

 
Zodpovídá: Bc. Vít Hnízdil
Vytvořeno / změněno: 20.4.2023 / 20.4.2023 | Zveřejnit od: 20.4.2023
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém