„Považuji za velkou čest, že jsme v našem regionu mohli uvítat tak vzácnou návštěvu. Česká republika a Rumunsko jsou historicky propojené země a úzce spolupracují v mnoha odvětvích. V Ústeckém kraji žije početná rumunská menšina. Spolupráce s ní může pomoci s dalším rozvojem vztahů v obou zemích. Stejně jako podpora české enklávy v rumunském Banátu,“ shrnul návštěvu Jan Schiller.
Obě strany by si přály větší zapojení rumunské komunity do kulturního dění v Ústeckém kraji. To je oproti jiným skupinám cizinců zatím velmi omezené. Skvělou příležitostí pro toto je festival Barevná planeta. Ten se bude konat v sobotu 9. září v Ústí nad Labem.
Důležitým tématem byla i péče o pietní místa věnovaná padlým rumunským vojákům, kteří osvobozovali Československo na konci 2. světové války. V tomto směru byl připomenut dřevěný chrám sv. mučedníka Valentina v Mostě postavený v roce 2011 právě na počest příslušníkům Rumunské královské armády. Tento kostel byl v roce 2017 zničen bouří. Na jeho obnově i zřízení pamětního místa v jeho blízkosti mají zájem česká i rumunská strana.
V Rumunsku se také nachází oblasti, které jsou svým profilem podobné Ústeckému kraji. Jde o průmyslové a těžební oblasti, které prochází transformací. Jde proto o jednu z mnoha příležitostí, jak si obě strany mohou navzájem předat zkušenosti z rekultivací krajiny či projektů na nové využívaní průmyslových komplexů nebo oblastí zasažených těžbou, stejně tak zkušenosti se získáváním nových investorů nebo využitím finančních nástrojů Evropské unie na transformaci.
Jednání s velvyslankyní Rumunska na půdě Krajského úřadu Ústeckého kraje
Velvyslankyně nechává vzkaz v pamětní knize
Vzájemné předání darů