Orientační nabídka


 

Zasedání Monitorovacího výboru Interreg Česko – Sasko 2021-2027

Interreg SN CZ
Společným sekretariátem bylo představeno celkem 9 projektových žádostí, z nichž 7 bylo podpořeno k financování v celkové částce 9,25 mil. EUR z Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF). Mezi představenými projekty je 5 žádostí s přímým dopadem a realizací v Ústeckém kraji. Celkem bylo doposud v Programu podpořeno 36 česko-saských projektů.
 

 
 

Monitorovací výbor (MV) Programu Interreg Česko – Sasko 2021-2027 zasedal dne 21. března v lázeňském městě Jáchymov v Krušných horách.

Úvodního slova se ujali předseda MV, RNDr. Jiří Horáček, vedoucí Národního orgánu Programu Interreg Česko – Sasko 2021-2027 a vedoucí české delegace společně s místopředsedkyní MV, paní Nadjou Franke, vedoucí Řídícího orgánu Programu a vedoucí saské delegace. Vedoucí Řídícího a Národního orgánu společně přivítali členy české a saské delegace, zástupce Karlovarského, Libereckého a Ústeckého kraje a další členy MV.

Společný sekretariát podal informaci o aktuálním stavu realizace a dosavadních zkušenostech Programu, informoval členy MV o výsledcích pracovního jednání mezi Národním orgánem, Řídícím orgánem a Společným sekretariátem. Dále následovalo představování a rozhodování o projektových žádostech.

Společným sekretariátem bylo představeno celkem 9 projektových žádostí, z nichž 7 bylo podpořeno k financování v celkové částce 9,25 mil. EUR z Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF). Mezi představenými projekty je 5 žádostí s přímým dopadem a realizací v Ústeckém kraji. Celkem bylo doposud v Programu podpořeno 36 česko-saských projektů.

Podpořené projekty s přímým dopadem a realizované v Ústeckém kraji jsou:

  • Ochrana labských luhů mezi Litoměřicemi a Drážďany – zlepšení biotopů v údolí Labe
  • Comp@ss – communication partnerships for education rallies
  • Fotbal bez hranic – na míči společně
  • Stříbrná stezka
  • Borderland Trails

Obsah projektu "Ochrana labských luhů mezi Litoměřicemi a Drážďany" je obsažen již v jeho názvu. Pod vedením spolku Umweltzentrum Dresden se za německou stranu na projektu nadále podílejí drážďanské pobočky ekologické organizace Přátelé Země (BUND Landesverband Sachsen e. V.) a saského svazu ochránců přírody (NABU Dresden-Neustadt).  Partnerem na české straně Český svaz ochrany přírody Ophidia z Litomeřic. Partneři hodlají cílenými praktickými opatřeními na ochranu druhů a přírody zlepšit stav některých přírodních oblastí v údolí Labe mezi Litoměřicemi a hlavním městem spolkové země Sasko. Partneři chtějí aktivně zapojit veřejnost na obou stranách hranice, například výsadbou stromů a keřů typických pro labské lužní lesy nebo pořádáním akcí zaměřených na druhovou a přírodní ochranu v údolí Labe. Projekt je dotován z prostředků EU ve výši téměř jednoho milionu eur.

Projekt "comp@ss" je název přeshraničního vzdělávacího projektu, na kterém spolupracují Dětský spolek Chemnitz (Kindervereinigung Chemnitz), Okresní svaz mládeže Krušnohoří (Kreisjugendring Erzgebirge) a dva české Domy dětí a mládeže - Ústí nad Labem a Chodov. Společně vyvinou aplikaci pro děti a mládež, která bude nabízet kvízy, tematické rally, komentované prohlídky a výlety ve městě i v přírodě na nejrůznější témata, a to jak v češtině a němčině, tak v angličtině. Tematické oblasti jsou např. "Příroda a životní prostředí", "Technologie a média" a "Historie a politika". Na projekt je z Evropské unie vyčleněn přibližně jeden milion eur.

Projekt "Stříbrná stezka" bude rozvíjet nabídky udržitelného cestovního ruchu, které lépe propojí 22 součástí světového kulturního dědictví UNESCO v Krušnohoří. Z těchto lokalit se 17 nachází na saské a 5 na české straně Krušných hor, jako např. montánní památky v Altenbergu/Cínovci, Annabergu nebo v Jáchymově a Krupce. Ústřední roli v projektu hraje vytvoření 6 tématicky zaměřených přeshraničních tras a společný marketing, včetně online prezentace, všech 22 součástí světového dědictví. O tento cíl společně usilují 2 české a 2 saské subjekty. Saské Sdružení cestovního ruchu Krušnohoří (Tourismusverband Erzgebirge) a česká Destinační agentura Krušnohoří ponesou odpovědnost především za marketing cestovního ruchu. O potřeby památek světového dědictví UNESCO se pak budou starat oba partnerské spolky na české a saské straně: Welterbe Montanregion Erzgebirge a Montanregion Krušné hory – Erzgebirge o.p.s. Projekt "Stříbrná stezka" je dotován ze strany EU prostředky ve výši 0,8 milionu eur.

Všechny projekty přeshraniční spolupráce vybrané Monitorovacím výborem dne 21. března 2024 k financování jsou uvedeny na webové stránce programu Interreg Česko - Sasko 2021-2027.

Další zasedání Monitorovacího výboru je naplánováno na 5. – 6. června 2024 s tím, že místo konání bude upřesněno. Podrobné informace k Programu Interreg Česko – Sasko 2021-2027 jsou k dispozici na výše uvedeném internetovém odkaze.

 
Zodpovídá: RNDr. Eva Poslová
Vytvořeno / změněno: 8.4.2024 / 8.4.2024
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém