Orientační nabídka


 

Vláda odložila schválení příspěvku pro propuštěné horníky na Mostecku

znak
Vláda na svém zasedání ve středu 27. července odložila schválení příspěvku horníkům ke zmírnění sociálních dopadů souvisejících s útlumem těžby hnědého uhlí na Mostecku. Rada a Zastupitelstvo Ústeckého kraje spolu s regionálními partnery požadují pro propuštěné zaměstnance společnosti Severní energetická 7 000, respektive 8 000 korun měsíčně. Odložení rozhodnutí až na měsíc srpen považuje vedení Ústeckého kraje za další velmi nevstřícný krok směrem k našemu regionu, kde o ukončení těžby na rozdíl od konce těžby na Ostravsku, rozhodla ryze vláda.  Finanční podpora se má týkat nejen horníků, ale i propuštěných pracovníků v dalších profesích.
Tisková zpráva ze dne 27. července 2016
 

 
 


„Znovu apelujeme na vládu, aby své rozhodnutí dále neodkládala. Právě ukončení těžby vláda odkládala několik let, nyní se navíc ke svému rozhodnutí nedokáže i přes sliby postavit. Horníci na Mostecku by měli mít stejná práva a možnosti jako propuštění horníci OKD. U nás prosperující společnost musela ukončit tězbu nedobrovolně a stovky zaměstnanců poslat na úřad práce. Věřím, že vláda brzy rozhodne a o horníky se postará,“ uvedl po středečním jednání vlády hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček. Příspěvek by měl být vyplácen po omezenou dobu, a to v rozmezí tří měsíců až maximálně pěti let, vždy podle odpracované doby a věku pracovníka.


Již v květnu schválila vláda příspěvek pro zaměstnance propouštěné z OKD, mostečtí horníci z původního návrhu vypadli kvůli nesouhlasu ministra financí. Za nespravedlivé to mají jak krajští politici, tak horníci. Premiér Bohuslav Sobotka při své červnové i červencové návštěvě Ústeckého kraje zopakoval, že doufá, že se koalice na rozšíření kompenzací shodne. V těchto dnech má o tom vláda jednat. Na předsedu vlády s žádostí o revizi nařízení vlády o kompenzacích pro propoštěné horníky se dopisem koncem května obrátil hejtman Oldřich Bubeníček a krajská tripartita. Na základě usnesení Zastupitelstva Ústeckého kraje ze dne 27. června se hejtman opětovně obrátil na premiéra s naléhavou žádostí o revizi usnesení vlády ze dne 11. větna 2016, kterým schválila příspěvky horníkům ke zmírnění sociálních dopadů souvisjících s restrukturalizací a útlumem těžby černého uhlí na Karvinsku.


Hejtman píše premiérovi


„Vážený pane předsedo vlády, věřím, že revize výše uvedeného nařízení vlády odstraní výrazné disproporce v oblasti podpory zaměstnanců, jejichž pracovní místa jsou či budou rušena v důsledku útlumu těžby uhlí, a to jak v Moravskoslezském, tak i Ústeckém kraji, kde rovněž rozhodnutím vlády došlo k útlumu těžby společnosti Severní energetická, a.s. Jsem přesvědčen o tom, že horníci v Ústeckém kraji, který je po dlouhá léta energetickým srdcem republiky, si zaslouží stejný přístup a pozornost jako jejich kolegové na severní Moravě. Na základě našich dosavadních osobních jednání věřím, že vláda v tomto případě své stanovisko přehodnotí a příslušné usnesení rozšíří i na severočeskou hnědouhelnou pánev,“ uvedl hejtman v dopise.


 
Zodpovídá: Ing. Lucie Dosedělová
Vytvořeno / změněno: 27.7.2016 / 27.7.2016 | Účinnost od-do: 27.7.2016-27.8.2016
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém