Orientační nabídka


 

Vláda schválila milionové garance na továrnu Nexenu na Žatecku

uk
Vláda ve středu 16. března dnes schválila garance stovek milionů korun na pozemky pro továrnu korejské firmy Nexen Tire na Žatecku. Kabinet slíbil Ústeckému kraji kompenzace za slevu na pozemky, bez garancí nechtělo hejtmanství předložit zastupitelstvu kupní smlouvu.
 

 
 

„Investice Nexen je důležitá. Aktualizovali jsme proto usnesení vlády tak, aby nic nebránilo výstavbě nového podniku," uvedl podle ČTK na twitteru premiér Bohuslav Sobotka.

Investice Nexenu přes 22 miliard korun je jednou z největších v historii Česka. Korejský výrobce pneumatik postaví továrnu v průmyslové zóně Triangle. Na kupní smlouvu na pozemky ale strategický investor zatím čeká. Vláda při uzavření smlouvy s Nexenem prohlásila, že poskytne kraji kompenzace ve výši 292 milionů korun.

Sobotka na tiskové konferenci po jednání vlády uvedl, že vláda zřejmě pošle už letos Ústeckému kraji 113 milionů z celkových 292 milionů Kč.

„Jsme rádi, že se dnes vláda tímto bodem zabývala. Až budeme znát oficiální a přesné znění dnešního usnesení, můžeme učinit další kroky v přípravě převodu pozemků," řekl ČTK hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček. Peníze nedostane podle něj kraj přímo, ale na realizaci projektů v průmyslové zóně. „Při soutěžích na různé práce může být částka nakonec ještě nižší," uvedl už dříve Bubeníček. Symbolicky zahájil Nexen stavbu továrny už loni v říjnu, skutečně stavět by mohl začít letos v létě.

Vláda dnes aktualizovala své původní rozhodnutí o podpoře stavby továrny, což by mělo podle kabinetu poskytnout kraji garance k prodeji pozemků a otevřít cestu k uskutečnění plánu korejské firmy.

Dokončení stavby firma Nexen Tire plánuje na přelom let 2017 a 2018 a zahájení výroby v únoru 2018. V době spuštění výroby bude v závodu pracovat přibližně 200 až 300 lidí. V roce 2020 počítá firma s tisícovkou zaměstnanců a během šesti let od zahájení výroby má zaměstnávat až 1500 lidí.

 

Zdroj: ČTK, OMK

 
Zodpovídá: RNDr. Zdeněk Rytíř
Vytvořeno / změněno: 17.3.2016 / 17.3.2016
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém