Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média

 

Vlak, autobus a některé MHD s jedinou jízdenkou

K dnešnímu datu mimo interval pro zveřejnění na webu.
 
logo
Dne 10. prosince 2015 schválila Rada Ústeckého kraje dokument o přístupu dopravce České dráhy, a.s. do Tarifu Dopravy Ústeckého kraje (DÚK) s platností od 1. ledna 2016. Tím došlo k završení jeden a půl roku trvajícího úsilí na sjednocení jízdenek nejvýznamnějšího železničního poskytovatele služeb v přepravě cestujících na území Ústeckého kraje se sítí autobusových linek DÚK.
Tisková zpráva ze dne 14. prosince 2015
 

 
 


Ústecký kraj se intenzivně snažil o sjednocení jízdenek, neboť ročně u Českých drah objednává přes 7,5 mil. kilometrů spojů ročně, a na vlaky navazuje mnoho autobusových linek. Železnice totiž tvoří páteř dopravní sítě DÚK. „Nejen obyvatelům Ústeckého kraje, ale i návštěvníkům se otevírá možnost cestování po kraji na jednu jízdenku s možností přestupu mezi autobusy a vlaky. Zařadili jsme se k několika málo krajům, které tuto výsadu umožňují, a to bez nutnosti pořizovat nějakou kartu“, uvedl úspěch kraje hejtman Oldřich Bubeníček. „Myšlenka integrace je stará několik desítek let a jsem rád, že se nyní podařilo prosadit pravou integraci, která počítá i s vlaky Českých drah, byť bohužel zatím bez čipových karet“, doplňuje hejtman. Tarif DÚK nabízí širokou škálu jízdného pro několik kategorií cestujících, od jednotlivého po časové. Přestupné jízdenky jsou prozatím jen v papírové podobě, ale platí nejen v osobních a spěšných vlacích v objednávce Ústeckého kraje, ale i v rychlících v objednávce Ministerstva dopravy. Naopak neplatí v mezinárodních vlacích EC nebo EN, které však na vnitřní obsluhu Ústeckého kraje nemají významný vliv. Pro zapojení rychlíků do tarifu DÚK tak bylo potřeba dohodnout se i s Ministerstvem dopravy ČR.

Pokud dnes jede cestující veřejnou dopravou například z Mostu do nemocnice v Teplicích, musí kombinovat vlak a trolejbus. Potřebuje tedy dvě jízdenky tam a dvě zpět. V jednom směru zaplatí za vlak 48,- Kč a za trolejbus nebo autobus DÚK v Teplicích 20,- Kč. Cesta tam i zpět vyjde na 136,- Kč. Od nového roku však zakoupí na nádraží ČD jízdenku DÚK v hodnotě 40,- Kč, která platí jak ve vlaku, tak v MHD Teplice. V opačném směru zakoupí jízdenku do Mostu přímo v trolejbusu v Teplicích (ty již jednotnou jízdenku používají), kterou jen ukáže ve vlaku průvodčímu. Nákup jízdenek se tak nejen zjednodušuje, ale i výrazně zlevní, neboť cesta tam i zpět vyjde jen na 80,- Kč. Úspora je tedy 56,- Kč.

„Výhoda není zdaleka jen v přestupování, ale i v kombinování na jedné trase, například držitel měsíční jízdenky DÚK z Chomutova do Mostu za 1 092 Kč pro dospělé, nebo za 806 Kč pro studenty může při denním dojíždění střídat vlaky i autobusy, podle toho, co se mu zrovna hodí, nebo co jede dříve, když mu například skončí škola,“ představuje další výhody člen Rady Ústeckého kraje pro dopravu a silniční hospodářství Jaroslav Komínek.

Od ledna 2016 tedy mohou cestující jednotnou jízdenku využívat ve flotile cca 250 autobusů DÚK, vlacích ČD v rámci území Ústeckého kraje, v MHD Teplice a MHD Ústí nad Labem. Tím však snaha o zapojení partnerů do Tarifu DÚK nekončí a Ústecký kraj jedná s dalšími subjekty zajišťujícími v kraji veřejnou dopravu. „Jak se budou připojovat další města s MHD, nebo dokonce provozy na turistických tratích, budou přibývat další výhody. Náš krajský tarif DÚK je připraven na vše“, ukončuje výhledem do budoucna Jaroslav Komínek.

 
Zodpovídá: Ing. Marie Logrová
Vytvořeno / změněno: 14.12.2015 / 14.12.2015 | Zveřejnit od-do: 14.12.2015-14.1.2016

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém