Orientační nabídka


 

Výbor pro sociální věci se zabýval vyloučenými lokalitami

Sociálně vyloučené lokality - výbor Ústeckého kraje
Na svém prvním výjezdním zasedání se Výbor pro sociální věci, bezpečnost a sociálně vyloučené lokality Zastupitelstva Ústeckého kraje zabýval palčivým tématem vyloučených lokalit. Členové výboru navštívili Prunéřov a Janov, kde se seznámili s bojem proti sociálnímu vyloučení v praxi.
Tisková zpráva ze dne 29. července 2021
 

 
 

Jednání bylo zahájeno v Centru sociálních služeb Prunéřov, kde byla členům výboru představena nejen činnost centra, ale i přeměna lokality Prunéřov a systém prostupného sociálního bydlení. Výbor se mohl přímo v terénu přesvědčit o tom, jak efektivní může být systematická práce s lidmi z vyloučených lokalit. 

„Na příkladu Prunéřova je zřejmé, že se vyloučené lokality mohou proměnit i v pozitivním slova smyslu. Nic ale není hned. Chce to léta práce a dostatek sociálních pracovníků, kteří se lidem ze sociálně vyloučených lokalit mohou intenzivně věnovat. Každá změna je postupná. Je nepochybně nutná změna judikatury, která by tuto problematiku začala řešit komplexně,“ uvedl Jiří Kulhánek, starosta Kadaně, pod níž Prunéřov spadá, a náměstek hejtmana Ústeckého kraje.  

Výbor dále navštívil sociálně vyloučenou lokalitu Janov v Litvínově a litvínovskou ubytovnu UNO. Zde se seznámil s životem tamních obyvatel, činností sociálních pracovníků a taktéž se systémem prostupného bydlení. Následně proběhla diskuze členů výboru se starostkou Litvínova Kamilou Bláhovou a dalšími zástupci města, velitelem Městské policie Litvínov Martinem Klikou a zástupcem bytového fondu CPI BYTY Milanem Faistlem.

„Všichni víme, že je situace v regionu dlouhodobě nepříznivá. Se sociálně vyloučenými lokalitami tu bojujeme dlouho. Pokud se nezmění zákony, náš boj nikdy neskončí. Jako bývalá starostka Obrnic vím, o čem mluvím,“ sdělila Drahomíra Karasová, předsedkyně Výboru pro sociální věci, bezpečnost a sociálně vyloučené lokality Zastupitelstva Ústeckého kraje.

Náměstek hejtmana Jiří Kulhánek uzavřel jednání výboru konstatováním, že výjezdní zasedání výboru ve vyloučených lokalitách nebudou pouze výletem, jako tomu bylo v minulosti, ale vyplyne z nich konkrétní požadavek zastupitelstva kraje na změnu legislativy v oblasti sociálního bydlení a sociálních dávek na bydlení, která v důsledku bude znamenat zastavení migrace sociálně slabých do našeho kraje a zásadní omezení obchodu s chudobou. Návrhy budou projednány na zasedání krajského zastupitelstva v září a následně zaslány vládě ČR současné a následně i té budoucí, která vznikne po volbách. Osloveni budou i všichni poslanci Parlamentu ČR.

Centrum sociálních služeb Prunéřov
Výbor byl zahájen v Centru sociálních služeb Prunéřov

 

Prunéřov
Členové výboru si prohlédli objekty prostupného bydlení v Prunéřově

 

Karasová
Předsedkyně výboru pro sociální věci Drahomíra Karasová (vpravo) a starostka Vejprt Jitka Gavdunová (vlevo) během prohlídky Prunéřova

 

Janov
Výbor byl seznámen se situací v Janově

 

Janov
Vybydlené a zdevastované panelové domy nejsou v Janově výjimkou

 

UNO
V Litvínově zajišťuje azyl lidem bez domova ubytovna UNO

 

UNO
Ubytovací lůžko na noclehárně UNO

 


 
Zodpovídá: Mgr. Hana Šťástková
Vytvořeno / změněno: 29.7.2021 / 29.7.2021
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 02 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém