Orientační nabídka


 

Výbory pro menšiny z obou krušnohorských krajů jednaly v Chomutově

V Chomutově proběhlo první společné jednání výborů pro národnostní menšiny Ústeckého a Karlovarského kraje. Setkání, kterého se zúčastnili také představitelé měst Chomutov, Most a Trmice, se uskutečnilo v historické budově chomutovské radnice. Důležitým tématem bylo zvládání příchodu uprchlíků z Ukrajiny a rostoucí napětí ve společnosti.
Tisková zpráva ze dne 29. dubna 2024
00
 

 
 
„Společné mezikrajské jednání jsme plánovali dlouho a jsme velmi rádi, že jsme mu mohli poskytnout zázemí. Oba naše kraje čelí v otázkách národnostních menšin podobným výzvám, při jejichž řešení se můžeme vzájemně inspirovat,“ řekla k setkání Renata Adamová, předsedkyně chomutovského výboru pro národnostní menšiny, který se ujal organizace akce.

Jedním z výstupů jednání výborů, které jsou v obou krajích tvořeny jak zástupci politických stran, tak příslušníky národnostních menšin, bylo jednomyslně přijaté usnesení s doporučením rozvíjet spolupráci v záležitostech týkajících se národnostních menšin na úrovni Ústeckého a Karlovarského kraje, mimo jiné i se zaměřením na odstraňování předsudečné nenávisti a podporu harmonických vztahů mezi příslušníky různých národů a etnik žijícími na území obou krajů.

„Poslední dobou se ve společnosti stále častěji setkáváme s cílenou a záměrně podněcovanou nenávistí mezi příslušníky jednotlivých národů a etnik. Jsem velmi ráda, že z našeho výboru a i od kolegů z Ústeckého kraje a z Chomutova zaznělo jednohlasné odmítnutí tohoto jevu. To, že usnesení navrhli samotní zástupci menšin, mu dodává větší sílu a byla bych moc ráda, kdyby rezonovalo jak napříč našimi regiony, tak i celou republikou,“ ocenila přijetí usnesení Markéta Monsportová, předsedkyně Výboru pro národnostní menšiny Zastupitelstva Karlovarského kraje.

Po oficiálním jednání následoval kulturní program v kanceláři senátora Přemysla Rabase, v jehož rámci předvedli svá hudební a taneční vystoupení zástupci rusínské, ukrajinské a vietnamské menšiny.

Ústecký a Karlovarský kraj mají mnoho společného: těžební minulost, krásnou přírodu i výrazné zastoupení obyvatel s jinými než českými kořeny. Je důležité dát i těmto obyvatelům vědět, že s nimi při rozvoji našich krajů počítáme. Spoluprací můžeme dosáhnout lepších výsledků než samostatně a těším se, že společná setkání budou pokračovat i v dalších letech,“ okomentovala setkání Karolína Žákovská, předsedkyně Výboru pro národnostní menšiny Zastupitelstva Ústeckého kraje.

01
Předsedkyně výborů pro národnostní menšiny  – Karolína Žákovská a Markéta Monsportová (vlevo)

02
Společné mezikrajské jednání výborů proběhlo v Chomutově

02
 Zástupci rusínské, ukrajinské a vietnamské menšiny předvedli výborům svá hudební a taneční vystoupení 

03

04

 
Zodpovídá: Bc. Jan Nový
Vytvořeno / změněno: 29.4.2024 / 29.4.2024
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém