Orientační nabídka


 

VYJÁDŘENÍ K ČLÁNKU "České kraje zatím na rozdíl od obcí nemají téměř žádné dluhy"

K dnešnímu datu mimo interval pro zveřejnění na webu.
Vydala ČTK dne 11.5.2005 (autor PJT)
 

 
 

VYJÁDŘENÍ K ČLÁNKU „České kraje zatím na rozdíl od obcí nemají téměř žádné dluhy“

Vydala ČTK dne 11.5.2005 (autor PJT)

 

Vážení,

 

žádám opravu chyby v zprávě „České kraje zatím na rozdíl od obcí nemají téměř žádné dluhy“, kterou Česká tisková kancelář vydala 11.května. V textu je chybně uvedeno, že Ústecký kraj dluží kolem 200 milionů korun. Tato informace je zcela nepravdivá,  hospodaření Ústeckého kraje není zatíženo žádným dluhem. Této skutečnosti odpovídá také fakt, že na sklonku loňské roku udělila společnost CRA Rating Agency, a.s. Ústeckému kraji krátkodobý CRA Rating na úrovni  CZP-1, vypovídající o velmi dobrém plnění závazků v momentě jejich dospělosti, dlouhodobý mezinárodní CRA Rating na úrovni  A- a dlouhodobý lokální rating na úrovni CZ Aa pro velmi kvalitní subjekty s vysokou schopností splácet své závazky.

Nepravdivá informace uvedená ve vaší zprávě by mohla poškodit obraz kraje v očích občanů a potenciálních obchodních partnerů. Žádám o zveřejnění opravy, která celou věc uvede na pravou míru.

 

 

Vydala: Mgr. Romana Žatecká, tisková mluvčí Ústeckého kraje

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

tel. 475 657 754, mobil 603 192 631

e-mail: zatecka.r@kr-ustecky.cz

 

 

České kraje zatím na rozdíl od obcí nemají téměř žádné dluhy

11.5.2005    Zpravodajství ČTK   

    PTJ    Ústecký kraj   

 

PRAHA 11. května (ČTK) - České kraje za první roky své existence si nevytvořily téměř žádné dluhy. Jejich závazky se na konci loňského roku pohybovaly od desítek po stovky milionů korun a v součtu činily 1,5 miliardy Kč. Plzeňský kraj neměl dokonce vůbec žádné dluhy, vyplývá z podkladů ministerstva financí, se kterými se dnes večer seznámí vláda. Proti tomu zadlužení obcí již dosáhlo 75 miliard korun.

 

Kraje vznikly v roce 2001. O rok později mělo dluhy pouze pět ze 13 krajů, a to jen v řádu milionů korun. Předloni vykázaly alespoň nějaké závazky všechny kraje a celkové zadlužení dosáhlo 1,3 miliardy korun.

 

Loni se závazky krajů zvýšily o dalších více než 200 milionů Kč. Největší dluhy mají Liberecký a Královéhradecký kraj, a to přes 300 milionů korun. Ústecký a Zlínský kraj dluží kolem 200 milionů a závazky ostatních se pohybují v desítkách milionů korun; Plzeňský kraj vykázal v položce dluhů nulu.

 

Mnohem větší dluhy však na rozdíl od krajů vykazují obce. Loni jejich závazky vzrostly o 4,4 miliardy na 75 miliard korun, zatímco ještě před 12 lety dlužily jen čtyři miliardy korun. Asi 60 procent dluhů však mají na svědomí Praha, Brno a Ostrava. Alespoň nějaké dluhy vykazuje asi polovina z 6244 obcí.

 

Přestože není zadlužování obcí nijak zákonem omezeno, stát se starosty pokouší usměrňovat a odrazovat od nadměrných půjček. Obec totiž nemůže zkrachovat, ale jen prodat některý majetek a zbylé dluhy pak musí zaplatit stát. Dluhy obcí jsou navíc součástí veřejných rozpočtů, které stát musí snižovat, aby mohl v roce 2010 přijmout euro.

 

Ministr financí Bohuslav Sobotka proto již druhým rokem sestavuje žebříček obcí, u kterých je největší riziko předlužení. Těm pak posílá dopisy s varováním, že by mohli přijít o některé dotace. Starostům se však nelíbí metodika výpočtu. Stát poměřuje příjmy obce a peníze vynaložené na splátky a úroky. Do seznamu hříšníků se tak nedostanou obce, které sice mají obrovské dluhy, ale nesplácejí je. Naopak se na černé listině mohou objevit starostové, které mají malé dluhy, ale pokoušejí se je rychle splatit. 

 

 
Zodpovídá: administrátor
Vytvořeno / změněno: 23.5.2005 / 17.7.2006 | Zveřejnit do: 23.6.2005
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém