Orientační nabídka


 

Vyjádření k článku "Každá druhá kontrola odhalila předražení"

K dnešnímu datu mimo interval pro zveřejnění na webu.
Vyšlo v deníku Právo dne 12.9.2005 (autor Naďa Adamičková, Marie Königová)
 

 
 

VYJÁDŘENÍ K ČLÁNKU „Každá druhá kontrola odhalila předražení“

Vyšlo v deníku Právo dne 12.9.2005 (autor Naďa Adamičková, Marie Königová)

 

Vážení,

musím reagovat na článek Každá druhá kontrola odhalila předražení, který vyšel v deníku Právo 12.9.. Tento text je zavádějící a neinformuje o problematice objektivně. Jeho autorky navíc nedaly prostor k vyjádření zástupcům krajů a neptaly se po důvodech proč některé kraje nevykonávají cenové kontroly.

Zkreslená je informace o tom, že se vláda obrátila na hejtmany s žádostí o pomoc při zajištění cenové kontroly. Ve skutečnosti  vláda vydala 15.6. 2005 usnesení č.747, kterým uložila příslušným ministrům zajistit koordinaci sběru dat o cenových kontrolách od jednotlivých kontrolních orgánů. Těmi jsou finanční ředitelství, ministerstvo financí a ministerstvo dopravy a spojů, Český telekomunikační úřad, Celní úřad Kolín, Český energetický úřad, Státní energetická inspekce a obce a kraje. Data shromažďovaná na základě tohoto vládního usnesení měla sloužit k vypracování zprávy o cenových kontrolách za rok 2004. Vláda tedy ve skutečnosti krajským hejtmanům nic neuložila a pouze je požádala o spolupráci. Na základě usnesení je následně ministr financí požádal dopisem o poskytnutí informací o provedených cenových kontrolách a o zprostředkování těchto informací z jednotlivých obcí. Zde je vhodné připomenout, že kraj plnil roli pošťáka a byl v této souvislosti vystaven řadě kritických reakcí ze strany obcí, které tuto žádost považovaly za další navyšování již tak rozsáhlé agendy, jejíž plnění po nich stát vyžaduje. Za zmínku stojí také to, že vyhovět žádosti bylo problematické už z hlediska termínu, když žádost kraj obdržel přibližně 24.června a data o kontrolách z kraje a obcí byla požadována nejpozději do  29.června.

Dále je nutné konstatovat, že provádění cenových kontrol spadá do oblasti výkonu přenesené státní správy a kraj rozhodně není zástupce státu na úrovni regionu. Ústecký kraj pak podle zákona má možnost, nikoliv povinnost tato kontroly provádět. Proto nezajišťuje s ohledem na kapacity kontroly cen plánovitě. Případné podněty k této kontrolní činnosti předává na základě dohody oddělení cenové kontroly finančního ředitelství v Ústí nad Labem. To disponuje pracovníky specializovanými na tuto kontrolní činnost.  Ústecký kraj se ve své kontrolní činnosti zaměřuje přednostně na oblasti kontroly hospodaření vlastních příspěvkových organizací, kontroly využití finančních prostředků rozdělovaných z krajského rozpočtu prostřednictvím dotačních titulů, nebo na kontrolu využití finančních prostředků čerpaných z evropských fondů.

Vzhledem k tomu, že článek je neobjektivní a obsahuje zavádějící informace, žádám o otištění tohoto dopisu, který celou věc uvede na pravou míru.

 

Vydala: Mgr. Romana Žatecká, tisková mluvčí Ústeckého kraje

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

tel. 475 657 754, mobil 603 192 631

e-mail: zatecka.r@kr-ustecky.cz

 

Každá druhá kontrola odhalila předražení

12.9.2005   

Naďa Adamičková, Marie Königová,Právo   

Některé české firmy si příliš nelámou hlavu s dodržováním státem regulovaných cen. Prakticky každá druhá kontrola ukázala předražení zboží a služeb, například léků. Zákazník tak ve zvýšené ceně zaplatí často i náklady na reprezentaci, reklamu, na soukromá vozidla anebo třeba i smluvní pokuty.

 

Zjistili to pracovníci finančních ředitelství, energetické inspekce, telekomunikačního a celního úřadu. Zprávu o tom, jak byla loni dodržena pravidla pro stanovení cen, předkládá vláda každoročně Sněmovně.

 Tady garantuje její projednávání rozpočtový výbor. Jeho předsedu Michala Krause (ČSSD) výsledky kontrol znepokojily. "Je alarmující, v kolika případech bylo zjištěno porušování cenových předpisů. Prakticky každá druhá kontrola došla k tomuto závěru, ve zdravotnictví to je dokonce číslo ještě vyšší a blíží se stu procentům," řekl Kraus Právu. "Mám za to, že to je stav, který potřebuje rázné řešení a radikální a rychlou nápravu," dodal.

 Reagoval tak na konstatování zprávy, že při 2034 kontrolách byly uděleny pokuty za téměř 55 miliónů korun.

Nejhůř dopadlo zdravotnictví Například v lékárnách byly závady zjištěny z 23 kontrol ve třinácti případech, většinou šlo o ceny individuálně připravovaných léků. V očních optikách byla předražená každá z dvanácti kontrolovaných zakázek na základě předpisu lékaře.

 Lépe nedopadly ani stomatologické laboratoře, kde ze 68 kontrol jich 64 skončilo uložením pokuty. Také dvacet zubních lékařů z 21 kontrolovaných mělo s kontrolory problémy. V několika případech to bylo proto, že do ceny svých výkonů zakalkulovali leasingové splátky na zařízení svých ordinací a že jim pacienti také přispívali na jejich zdravotní a sociální pojištění. V jedenadvaceti nemocnicích z 39, na které si posvítili kontroloři, předražili umělé přerušení těhotenství.

 Stotisícové pokuty zaplatili za svá provinění např. Chebský Chevak, pražské firmy Biomed či Dentamed. Vysokými pokutami kontroloři potrestali i Pražské služby z Prahy 9, Cukrovar Vrdy, Karlovarské minerální vody či jablonecké Severočeské komunální služby.

 Na štíru s dodržováním státem regulovaných cen byli loni také například provozovatelé skládek nebo stanic technické kontroly. Pokutu museli zaplatit například skládkaři z Mutěnic či z Bystřice pod Hostýnem. Stejně dopadly mj. STK v Jihlavě nebo v Rosicích u Brna.

Nezájem obcí a krajů Nejaktivnější v kontrolách jsou finanční úřady. Ačkoli se vláda obrátila na hejtmany se žádostí o pomoc, ti se příliš na kontrolách nepodíleli. Zapojilo se jen sedm krajů. Nejvíce jich udělali v Praze a Karlovarském kraji. Ani jedna kontrola se nekonala v kraji Jihočeském, Ústeckém, Libereckém, Královéhradeckém, Zlínském a Moravskoslezském, Středočeský kraj statistiku ministerstvu financí vůbec nedodal.

 "Za závažné považuji to, že zejména kraje a případně obce nevyužívají své kompetence, které jim umožňují kontrolovat ceny na svém území," komentoval to poslanec Kraus. Podle něj kraje a obce by si měly uvědomit, že nestačí si jen stěžovat na nedostatek peněz, ale že mají ve své kompetenci také možnost zabránit neúměrnému zvyšování cen a nepořádků, který v cenotvorbě evidentně existuje. "Mám pocit, že vláda by v této oblasti měla být daleko ráznější," dodal Kraus.

 Z obcí se podle zprávy ozvalo ministerstvu pouze 404 z celé ČR a z nich jen deset nějakou kontrolu cen udělalo. "Od ostatních obcí nebyla poskytnuta žádná informace, lze však z praktických poznatků usuzovat, že cenovou kontrolu neprováděly," píše ve zprávě pro vládu ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD). Hodně si slibuje od zpřísnění zákona o cenách, na jehož základě se kontroly dělají.

 

 

 
Zodpovídá: administrátor
Vytvořeno / změněno: 14.9.2005 / 14.9.2005 | Zveřejnit od-do: 14.9.2005-14.10.2005
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém