Orientační nabídka


 

Vyjádření k článku Kraj odmítá návrh za tři miliony, za péči opilce zaplatí patnáct

K dnešnímu datu mimo interval pro zveřejnění na webu.
vyjádření hejtmana J. Šulce k článku v Právu dne 20.8.2003
 

 
 

Odpověď na článek Kraj odmítá návrh za tři miliony, za péči o opilce zaplatí patnáct

(Právo, 20.8.2003)

 

Vyjádření hejtmana Ústeckého kraje Jiřího Šulce:

Není pravda, že: „…než by kraj dal tři miliony korun na záchytku v Bílině, raději si zřídí vlastní zařízení za patnáct“. Kraj připravuje zařízení pro lidi ohrožené na zdraví nebo na životě alkoholem nebo jinými psychotropními látkami, ale tlačí na nemocnice, aby se jeho náklady blížily k nule (tj. náklady z kapes daňových poplatníků, tedy Ústeckého kraje). Proto byly i návrhy ředitelů nemocnic v Ústí nad Labem a v Mostě vráceny k přepracování. Ano, péče o člověka, kterého alkohol nebo omamné látky ohrožují na životě, bude uhrazena ze zdravotního pojištění, ale lékař posoudí, zda jde o obyčejného ochmelku, nebo o ohroženého člověka. Nepodceňujte lékaře tvrzením, že si zjednoduší práci – léčba ohroženého člověka se nerovná prostému vyspání do střízlivého stavu. 

            Dále není pravda, že „…nikomu nevadí, že v Mostě, kde má nový detox být, už jedno takové zařízení je.“ Zdejší detox stál miliony, v současné době není využitý a právě pro uvažované služby vyhovuje nejlépe. Nechceme, aby se z nemocnic staly útulky pro opilce či bezdomovce, pomoci musí i policie. Schéma řešení je jednoduché: do nemocnic patří lidé nemocní (tedy i ti, které alkohol či psychotropní látky ohrožují na zdraví či na životě), o výtržníky – i ty pod vlivem alkoholu – se musí postarat městská policie a ti, kdo pod vlivem alkoholu atd. páchají trestnou činnost, patří do rukou Policie ČR. A pokud jde o agresivní opilce, pak ho určitě  muži v uniformě zvládnou lépe, než sestry v nemocnicích. Není nutné zařizovat za peníze daňových poplatníků záchytky, které v zimě zaplní bezdomovci nebo ti, kdo netrefili domů. Nebudeme vytahovat z kapes poplatníků peníze, které poslouží více lidem starým nebo dětem. Mimochodem – pobyt na záchytce si sice musí opilci uhradit, ale mnozí nemají z čeho a právě vymahatelnost těchto poplatků byla vždy problematická.

 

Text článku:

Lékaři Krušnohorské polikliniky v Litvínově, kteří se už rok a půl pokoušejí sehnat peníze na zřízení záchytné stanice, zatroubili k ústupu. Kraj totiž naznačil, že než by jim dal tři milióny, raději si zřídí vlastní zařízení za patnáct. "Vzdali jsme to. Kraj nám peníze nedá, a dokonce ani města nebyla ochotna přispět. Všechny oslovené radnice nás morálně podpořily, ale peníze uvolnit vesměs nechtěly," pokrčil rameny jednatel polikliniky Jaroslav Herzinger. V celém Ústeckémkraji není od srpna 2001 jediná záchytná stanice. O opilce se musí starat personál nemocnic. "Často je musíme připoutat, protože jsou agresívní. Takoví lidé nepatří do nemocnice. Stresují personál i pacienty. Čtyřicetikilová sestřička si má poradit se stokilovým naštvaným ožralou, kterého se bojí ipolicie, a ještě ho musí uhlídat, aby neokradl nemocné nebo jim neublížil," stěžují si zdravotní sestry. Největším odpůrcem záchytných stanic se ukázal krajský hejtmanJiříŠulc (ODS). Označil je za přežitek minulé doby a odmítl podporovat zařízení, která podle něj omezují svobodu lidí. Zařízení, o nichž kraj nyní uvažuje, se proto nebudou jmenovat záchytné, ale detoxikační. Hlavní rozdíl je v tom, že do detoxikační stanice se dostane jen takový ochmelka, který se dokáže zpít do bezvědomí. "Rozhodně neuvažujeme o zřízení takzvaných záchytek. Nebudou tu přespávat opilci, které přiveze policie, když takzvaně pod vlivem páchají nějaké výtržnosti. Uvažujeme o zřízení pracovišť, která mají sloužit osobám v ohrožení života, a to nejen kvůli nemírné konzumaci alkoholických nápojů," vysvětluje hejtman. Slovíčkaření v názvech má své opodstatnění. Zatímco pobyt na záchytce si opilci musí zaplatit sami, na detoxikační stanici mohou být vydáváni za nemocné, jejichž ošetření hradí pojišťovny. Zřejmě proto nikomu nevadí, že v Mostě, kde má nový detox být, už jedno takové zařízení je. Náklady na zřízení pracovišť a mzdy personálu se v Ústí nad Labem a v Mostě podle krajské mluvčí Romany Konečné pohybují kolem 15 miliónů korun. Krušnohorská poliklinika spočítala provoz záchytky na tři milióny. "Zřízením nějaké detoxikační stanice se nic nevyřeší. Nemáme starosti s lidmi, co se opijí do bezvědomí. Ti už se s nikým neperou ani nikoho neohrožují. Problémy máme s agresívními opilci. Potřebujeme záchytku," shodují se strážníci i policisté.

 

 

 
Zodpovídá: administrátor
Vytvořeno / změněno: 22.8.2003 / 22.8.2003 | Zveřejnit od-do: 22.8.2003-22.9.2003
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 02 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém