Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média

 

Vyjádření náměstka hejtmana Petra Fialy k článku "Měsíčně pečují o sto ambulantních pacientů"

K dnešnímu datu mimo interval pro zveřejnění na webu.
 
Vyšlo v Teplickém deníku dne 13.12.2006 (autor: Eva Stieberová)
 

 
 

Vyjádření náměstka hejtmana Petra Fialy k článku „Měsíčně pečují o sto ambulantních pacientů“

Vyšlo v Teplickém deníku dne 13.12.2006 (autor: Eva Stieberová)

 

„Považuji za nutné doplnit článek „Měsíčně pečují o sto ambulantních pacientů“ ze včerejšího vydání Teplického deníku. Poslední odstavec textu je podle mého názoru částečně zavádějící a mohl by ve čtenáři lehce vzbudit dojem, že osud stacionáře je snad nějak ohrožen. Tak tomu ale v žádném případě není. Kraj na provoz stacionáře přispívá v rámci dotace, kterou jako zřizovatel ze svého rozpočtu poskytuje na provoz Nemocnice Teplice. Návrh rozpočtu, o kterém bude krajské zastupitelstvo jednat 20. prosince, počítá na příští rok pro teplickou nemocnici s částkou více než devět milionů korun, tedy s částkou oproti letošnímu roku lehce navýšenou. Financování provozu teplického denního stacionáře pro pohybové onemocnění dětí na Kmochově cestě by tak mělo být pro příští rok zajištěno.

To že platby od zdravotních pojišťoven jsou nízké a nepokrývají náklady na provoz zdravotnických zařízení je obecný problém a netýká se to rozhodně jen teplického stacionáře. Ústecký kraj dotuje provoz svých zdravotnických zařízení částkou přibližně 330 milionů korun. Bez této pomoci by nemohl nejen fungovat teplický stacionář na Kmochově cestě, ale třeba i krajská záchranná služba. Vinu na tomto stavu nese dlouhodobě špatně nastavený systém financování zdravotní péče u nás. Zmírnit jeho nepříznivé dopady v Ústeckém kraji by pak mělo plánované spojení krajských nemocnic a jejich transformace na akciovou společnost.“

 

 

Původní text:

 

Měsíčně pečují o sto ambulantních pacientů                       

 

Stacionář na Kmochově cestě se rozroste

 

Teplice - Denní stacionář pro pohybové onemocnění dětí na Kmochově cestě má za sebou dvacet let existence. Jeho výjimečnost spočívá v tom, že o malé klienty s neurologickým onemocněním, nejčastěji s dětskou mozkovou obrnou, pečuje od narození.

 

Největší roli v rehabilitaci hraje čas

"Čím dříve se takové poškození podchytí a s dítětem se začne cvičit, tím lepší je předpoklad, že jeho následky se podaří minimalizovat nebo dokonce zlikvidovat. To u těch lehčích případů. U těžších docílíme toho, že v budoucnosti se děti dokáží samy obsloužit a nebudou odkázány na cizí pomoc," upozorňuje vrchní sestra stacionáře Drahuše Fedjuková. Stacionář tak v nemalé míře šetří peníze státu, který v dospělosti nebude muset do péče o handicapované jedince investovat tolik finančních prostředků.

 

Ambulantní část i školka jsou plné

Měsíčně dochází na Kmochovu cestu kolem stovky ambulantních pacientů. Rehabilitační léčbu tu podstupují jednou či několikrát do týdne, dle stupně postižení. Kromě nich ještě denně 20 dětí navštěvuje zdejší mateřskou školu. Její kapacita je v současnosti plně obsazena. "Maminky postiženého dítěte jsou často přesvědčeny o tom, že mu nikdo neposkytne lepší péči než ony samy. Postupně tu své dítě nechávají na hodinu, později na celé dopoledne. A najednou na nich pozorujete, jak rozkvetou. Na chvilku se mohou věnovat samy sobě, odpočinout si od té nekončící psychické i fyzické zátěže," vysvětluje Fedjuková.

 

Stacionář spolupracuje s rodinami

Klienty zařízení jsou rovněž čtyři pacienti s diagnozou progresivní myopatie neboli ubývání svalové hmoty. V konečné fázi nemoci jsou postiženy i dýchací svaly a takové děti se nedožijí dospělosti. "Velice citlivě musíme spolupracovat s rodinou, protože její psychika je tímto osudem silně narušena," zdůrazňuje vrchní sestra.

 

Kapacita stacionáře se bude rozšiřovat

Počet zájemců o služby stacionáře se rok od roku zvyšuje. Proto Nemocnice Teplice, pod níž zařízení spadá, plánuje v příštím roce rozšíření jeho kapacity o rekonstrukci půdních prostor.

V minulých dnech stacionář zprovoznil vířivou vanu za 138 500 korun, sponzorský dar Glaverbel Czech a.s. Jak zdůrazňuje ředitel nemocnice Robert Pelíšek, není to první dar, který nemocnice od sklářského gigantu dostala. V průběhu uplynulých pětadvaceti let investoval do jejího přístrojového vybavení více než 10 milionů korun.

 

Osud stacionáře je závislý na kraji

"Rozpočet stacionáře na Kmochově cestě je velmi napnutý. Platby od zdravotních pojišťoven nestačí na provoz, který samozřejmě musí být dotován zřizovatelem, což je Krajský úřad Ústeckého kraje. To musí být zachováno i poté, co se změní financování ve zdravotnictví," dodává Pelíšek.

 

 

Připravil: František Janačík, kancelář hejtmana Ústeckého kraje

oddělení tiskových informací

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

tel. 475 657 788

janacik.f@kr-ustecky.cz

 

 
Zodpovídá: administrátor
Vytvořeno / změněno: 14.12.2006 / 14.12.2006 | Zveřejnit od-do: 14.12.2006-14.1.2007

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém