Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média

 

Výpravná kniha vypráví o osobnosti Ústeckého kraje Reginaldu Czermackovi

 
01
Říká Vám něco jméno Reginald Czermack? Že ne? To je ale škoda, protože právě on, ač rodák z Prahy, se nesmazatelně zapsal do historie rozvoje hasičství, ale také turismu v Ústeckém kraji. Právě proto o něm Ústecký kraj vydává výpravnou publikaci. Její slavnostní křest proběhl 29. září v Hasičském muzeu v Krupce.
Tisková zpráva ze dne 29. září 2020
 

 
 

„Kniha je vlastně takové splacení dluhu významné osobnosti našeho kraje, která se zasloužila o rozvoj v mnoha oblastech a zanechala zde nesmazatelnou stopu. Z národnostních důvodů je dnes jméno této renesanční osobnosti skoro neznámé, přestože Reginald Czermack žil v Krupce a na sklonku života v Teplicích, kde je pohřben. Jeho zásluhy jsou ale takové, že stojí za to vrátit se do historie a vydat se po jeho stopách,“ řekl jeden z iniciátorů vydání knihy, náměstek hejtmana Zdeněk Matouš. Publikaci připravila a sepsala Pavlína Boušková z teplického muzea.

 

Reginald Czermack přišel do Teplic, aby tu otevřel obchod s hasičskou technikou americké firmy Douglas. Později si založil vlastní dílnu na hasičské stříkačky, která se časem rozšířila na velkou továrnu. V ní se kromě stříkaček vyráběly také sanitární vozy, hadice, čerpadla a další hasičská výbava. Czermack se také silně angažoval ve vznikající organizaci dobrovolných hasičů. Zároveň byl zapáleným turistou a alpinistou. V Teplicích založil sekci německého alpského spolu Deutscher Alpenverien. Pro jeho potřeby nechal ve Stubaiských Alpách postavit Teplickou chatu. Zasadil se také o vybudování meteorologické observatoře na Milešovce. Konec svého života prožil v ústraní ve svém zámečku v Krupce a v Teplicích, kde v roce 1929 zemřel. Je pohřben na teplickém hřbitově.

1
Křtu se ujal kmotr publikace, ředitel Územního odboru Teplice HZS Adolf Langer, vedle něj autorka Pavlína Boušková a náměstek hejtmana Zdeněk Matouš

2

3 

 
Zodpovídá: Mgr. et Mgr. Magdalena Fraňková
Vytvořeno / změněno: 29.9.2020 / 29.9.2020 | Zveřejnit od: 30.9.2020

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém