Finalisté v kategorii města a v kategorii obce byli vybráni v souladu s pravidly dle počtu sbíraných komodit a výtěžnosti. Do finále bylo podle dosažených výsledků v třídění odpadu za rok 2009 nominováno deset nejlepších měst a deset nejlepších obcí Ústeckého kraje. Zároveň zde byly představeny nominace na diváckou cenu v soutěži MÁME PÁRU!...třídit odpad a vyhlášeny výsledky celé soutěže.
Vyhlašovatelem soutěže je Ústecký kraj, záštitu převzal Mgr. Arno Fišera, náměstek hejtmana Ústeckého kraje.
Předseda výboru Antonín Terber zhodnotil výsledky soutěže jako dobré, přestože náš kraj je v republikovém žebříčku na chvostu pomyslné tabulky třidičů odpadu. „Mám radost, že zde vidím nové tváře, starostky a starosty obcí, které se v soutěži vyhouply poprvé do nejlepší desítky. Jsem samozřejmě také rád, že zde vidím známé tváře, které se v minulých ročnících soutěže objevovaly pravidelně mezi nejlepšími,“ uvedl Antonín Terber.
Od počátku této soutěže, která začala před pěti lety, se v Ústeckém kraji ztrojnásobila produkce využitelného odpadu. Plastů, papíru a skla se vytřídí 30 kilogramů na občana za rok.
Do soutěže jsou automaticky zařazeny všechny obce v kraji. Zdrojem informací pro hodnocení úrovně sběru jsou použity údaje společnosti EKO-KOM, a.s. (čtvrtletní výkazy, roční dotazník), případně další údaje poskytnuté obcemi a získané při terénním šetření. Vzhledem k odlišnostem ve fungování odpadových systémů v obcích a městech, soutěží obce ve dvou kategoriích podle svého statutu.
První kategorií jsou obce, které jsou rozděleny do dvou skupin. Obce do 500 obyvatel a obce nad 500 obyvatel, opět z důvodu rozdílného fungování sběrných systémů a kvůli eliminaci statistických chyb ohledně hmotnosti vytříděného odpadu.
Druhou kategorií jsou města, do které jsou zahrnuty i městyse a statutární města. Města jsou rozdělena do dvou skupin - do 3 500 obyvatel a nad 3 500 obyvatel. Zvláštní kategorií je cena „Skokan roku“, ve které se soutěží bez ohledu na statut obce. Skokanem roku se stala obec Lužice, která vykázala největší meziroční zvýšení výtěžnosti tříděného odpadu.
Deset nejlepších měst a obcí v třídění odpadů v Ústeckém kraji:
Kategorie MĚSTA
1. Česká Kamenice, 2. Krásná Lípa, 3. Louny, 4. Dolní Poustevna, 5. Úštěk, 6. Litoměřice, 7. Benešov nad Ploučnicí, 8. Mikulášovice, 9. Chřibská, 10. Velký Šenov
Kategorie OBCE
1. Doubice (okr.Děčín), 2. Staňkovice (okr. Litoměřice), 3. Záluží (okr. Litoměřice), 4. Staré Křečany (okr.Děčín), 5. Vrbičany, (okr. Litoměřice), 6. Chudoslavice (okr. Litoměřice), 7. Libčeves (okr. Louny), 8. Otvice (okr. Chomutov), 9. Snědovice (okr. Litoměřice), 10. Libočany (okr. Louny)
Vítězové obou kategorií, město Česká Kamenice a obec Doubice, letos dosáhli hetriku, když na nejvyšší příčce soutěže stanuli za roky 2007, 2008 a 2009.
Hlavní cenou pro 1. místo v obou kategoriích je poukázka v hodnotě 50 000 Kč na herní prvky, tedy zařízení dětských hřišť či parků, které budou za odměnu sloužit obyvatelům daného města i obce.
Medailonky měst a obcí, které se probojovaly do finále, uváděla regionální televize Lyra a diváci hlasovali o nejpřitažlivější televizní profil. Celkovým vítězem této hlasovací soutěže „MÁME PÁRU!...třídit odpad“ se stal Úštěk. Diváckou cenou v soutěži je poukázka v hodnotě 40 000 Kč na herní prvky.
Ceny pro desítku nejlepších obcí.
Starosla Loun Jan Kerner (vlevo) přebírá z rukou Antonína Terbera cenu za 3. místo.
Místostarosta České Kamenice Vojtěch Marek s cenami za 1. místo.