Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média > Tiskové informace

 

Výtahem 28 pater a 46 schodů, ledvická elektrárna otevírá novou vyhlídku

 
001
Nejvyšší oficiální rozhledna v České republice už je otevřena pro veřejnost. Na jedné z věží v Elektrárně Ledvice tak turisté budou mít k dispozici novou atrakci. Prosklená vyhlídka s přístupným ochozem se nachází na pravé věži kotelny Nového zdroje. Obě betonové věže, známá také jako ledvická dvojčata, mají podpůrnou funkci pro 140 metrů vysokou kotelnu. Jsou stejně vysoké, a to 144 metry.
Tisková zpráva ze dne 21. dubna 2018
 

 
 

Ústecký kraj má tedy další turistické lákadlo, na které nyní zve milovníky krás regionu i hejtman Oldřich Bubeníček. „Skupina ČEZ je jedním z největších zaměstnavatelů v kraji a proto si vážíme jakékoliv spolupráce s ní. Jsme rádi, že se teď můžeme v rámci této spolupráci pyšnit nejvyšší rozhlednou v republice. Elektrárna je jakýmsi pomyslným středobodem mezi městy Bílinou, Teplicemi a Duchcovem, tedy místy s bohatou historií, které mají svým návštěvníků co nabídnout. Hlavně ale díky pohledu shora všichni poznají, že v Ústeckém kraji to žije, že je zde plno pěkných míst k vidění i navštívení, i když zrovna stojí na střeše nejmodernější uhelné elektrárny.“ Výtahem se na rozhlednu dostanou ovšem ti, kteří nejdříve zavítají právě na exkurzi do Informačního centra Elektrárny Ledvice. V něm se může každý seznámit s historií, současností i budoucností klasické energetiky od Velikého třesku přes vznik uhlí až po rozsvícení žárovky v bytě.Styl expozice je interaktivní, nabízí zážitkovou formu prezentací a využívá vyspělé audiovizuální technologie; například 3D zobrazení, virtuální realitu, on-line měření fotosyntézy živého stromu, detailní popisy technologie a podobně. Největším lákadlem pro ty nejmenší, je 3D film se „živými“ dinosaury a pro úplně ty nejmenší sklepení s „Hrátky s permoníky“.  „Bylo by škoda, aby se návštěvníci ledvického Informačního centra Skupiny ČEZ, které je věnované výhradně celé a jako jediné v republice klasické energetice, nemohli alespoň projít nejmodernější elektrárnou a podívat se na ni z ptačí perspektivy. Pořád ale jsme výrobní zařízení, v němž je nutné dodržovat nejrůznější bezpečnostní opatření. Proto je k výtahu vytyčena speciální trasa vedoucí mimo výrobní a ostatní provozní technologie. Výtahem se dostanou do 28. patra, aby se ocitli na ochozu věže, budou muset ještě zdolat 46 schodů. Vše samozřejmě s průvodcem,“ říká Jiří Šinágl, ředitel Elektrárny Ledvice. Jak dodává, rozhlédnout se z elektrárenské výšky po kraji se sice bude moci prakticky každý, ale jistá omezení tu budou. „Právě proto, že jsme výrobním provozem, nebude moci přijít každý, jak se říká na pouhé zazvonění u dveří. Kromě předem a přesně vytyčené trasy se tak na rozhlednu budou moci dostat jen ti, kteří nejprve absolvují krátké proškolení a budou se řídit pokyny pověřené osoby elektrárny.Přístup na věž bude pochopitelně umožněn jen s průvodcem a maximálně deseti lidem ve skupině.  Děti musí být starší šesti let a do 15 let mohou nahoru jen v doprovodu rodičů či jiné odpovědné dospělé osoby, například pedagoga,“ poznamenal Jiří Šinágl.

 

Informační centrum je nově otevřené od úterý do soboty od 8 do 16 hodin (s výjimkou státních svátků). V případě větších skupin si lze jeho návštěvu předem objednat po telefonu (+420 411 102 313) či prostřednictvím e-mailu: infocentrum.ele@cez.cz. Maximální kapacita IC pro jednu skupinu je 50 osob (kapacita kinosálu). 

 

Zatím je na rozhlednu po předchozí návštěvě infocentra umožněn výstup od úterý do soboty, vždy v 8, 10, 12 a 14 hodin. Je přitom počítáno s tím, že skupiny návštěvníků budou i více než desetičlenné, takže se nahoru podívají postupně, proto rozmezí dvou hodin.  Tento „zkušební provoz“ bude probíhat do konce letošního srpna. Následné vyhodnocení pak ukáže, zda stávající stav zůstane zachován nebo nějak pozměněn. Vše bude záležet na zájmu veřejnosti o výstup na nejvyšší rozhlednu v České republice. 

 

Výtah vyveze návštěvníky do 28. patra, tedy do výšky 132 m. Poté se vyjde věží po 24 klasických betonových schodech a po krátké rovince se vyšlápne ještě po 22 točitých schodech z oceli.

 01


 

 

 

02 
03
 
Zodpovídá: Ing. Lucie Dosedělová
Vytvořeno / změněno: 21.4.2018 / 21.4.2018

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém