Projekt INNOSTART reaguje na požadavky zaměstnavatelů v Ústeckém kraji. Ti poukazují na to, že absolventi středních odborných škol a učilišť mají sice teoretické znalosti, chybí jim ale dovednosti a praxe. Právě s tím by studentům posledních ročníků mohl pomoci projekt INNOSTART, který praxi přímo ve firmách a získávání konkrétních znalostí a dovedností podle požadavků zaměstnavatelů studentům umožní.
„Myšlenka vznikla v poradních sborech středních škol v kraji. Zaměstnavatelé, kteří v poradních sborech škol zasedají, poukazovali právě na to, že potřebují zaměstnance připravené na práci. Konstatovali, že je nutné dovzdělání absolventů, výuční listy a maturity nestačí. Ať už je to řidičský průkaz, svářečský průkaz nebo třeba odborná způsobilost v elektrotechnice vyhláška 50 a další znalosti a dovednosti, které mohou absolventi uplatnit ihned po nástupu do zaměstnání. Projekt Vzděláváním k úspěchu jim s tím pomůže,“ říká předseda Řídícího výboru Paktu zaměstnanosti a náměstek Ústeckého kraje Martin Klika.
Nový projekt umožní školám své studenty připravit přesně podle představ zaměstnavatelů. Mladí lidé, kteří do projektu vstoupí, získají krátkodobé stáže přímo u konkrétních zaměstnavatelů. Každému z nich sestaví poradenský tým individuální plán šitý na míru podle toho, jaké představy o budoucím zaměstnání mladí lidé mají. Studenti a učni dostanou díky projektu šanci setkávat se s regionálními zaměstnavateli ještě před ukončením studia. Získají tak nejen představu o tom, co by chtěli dělat a jaké pracovní příležitosti v jejich regionu jsou, ale také o tom, co po nich zaměstnavatel bude požadovat. Hlavně ale získají potřebné způsobilosti, odborné průkazy a osvědčení. Nový projekt vítají nejen zaměstnavatelé a studenti, ale také školy. „Vnímám to jako velmi pozitivní krok. Dosavadní projekty pro školy byly vždy zaměřeny pouze na vzdělávání pedagogických pracovníků. Toto je naprosto nová aktivita, která pomůže studentům se vzděláním,“ komentovala nový projekt Renata Koulová, ředitelka Střední školy Educhem.