Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média

 

Vzpomínka na hrdinu kpt. Otakara Jaroše

 
1.8.2012
Přesně před sto lety, 1. srpna 1912, se v domku Chotěrovy kolonie na okraji Loun narodil v rodině železničáře Otakar Jaroš, pozdější příslušník Svobodovy armády v SSSR, hrdina od Sokolova a první cizinec prohlášený hrdinou Sovětského svazu. Vzpomínková slavnost se uskutečnila ve středu 1. 8. 2012 v Lounech.
 

 
 

Tisková zpráva ze dne 2. srpna 2012

Ačkoliv Jarošova rodina  se po pár měsících odstěhovala do Mělníka a osudy O. Jaroše se již s Louny nespojily, patří k  největším osobnostem narozeným tady na severu Čech a konkrétně v Lounech.  K pamětní desce na domě v Jarošově ulici č. 931, položili kytice a věnce mimo jiných ministr obrany ČR Alexandr Vondra, hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová, představitelé města, velvyslanectví Ruské federace v ČR a  také Ukrajiny, vojenští přidělenci zmíněných zemí, členové Československé obce legionářské a váleční veteráni. Účastníci pietního aktu vzpomenuli hrdinství kapitána Otakara Jaroše, jenž zemřel 8. března 1943 u Sokolova  v nedožitých 31 letech.

  Později se hosté vzpomínkového dne na O. Jaroše, důstojníka a velitele 1. roty Prvního československého samostatného praporu,  přesunuli na nádvoří Základní školy a Mateřské školy 28. října.  Uprostřed školního areálu tu po několika projevech vzpomínajících na zdejšího hrdinu byla  odhalena pamětní deska Otakara Jaroše, jehož jméno od nynějška škola nese.   Hejtmanka Jana Vaňhová při krátkém proslovu mimo jiné řekla:   „Kapitán  Jaroš patří k největším synům českého lidu, je hrdinou, příkladem všem, jež poroba, nesvoboda a  krutovláda  nutí vzít do rukou zbraň a postavit se zlu čelem. Naštěstí v dnešní době to již není třeba, neboť právě zásluhou kapitána Jaroše nebo dalšího hrdiny odsud z Lounska, vojenského letce Fajtla, máme svobodu a mír již dlouhých sedmašedesát let.“

Připravil Mgr. Zbyněk Šebesta,

oddělení tiskových informací,kancelář hejtmana Ústeckého kraje,

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem,

Tel.: 475 657 742, sebesta.z@kr-ustecky.cz,

1
Pamětní deska na domě, kde se 1. 8. 1912 narodil Otakar Jaroš

2

3
Spolu s hejtmankou položili květinu za Ústecký kraj i radní Jan Čermák (vlevo)

a předseda sociálního výboru ZÚK Petr Husák

4

5
Jana Vaňhová, Alexandr Vondra, Petr Husák a Jan Čermák

6
Vzpomínkový akt v átriu ZŠ a MŠ 28. října v Lounech

7

9

10

 
Zodpovídá: Mgr. Zbyněk Šebesta
Vytvořeno / změněno: 2.8.2012 / 2.8.2012 | Schváleno / Zrušeno: 2.8.2012 / 1.9.2012

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém