Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média

 

Zachránit život můžete i Vy! Přidejte se do registru dárců kostní dřeně

 
foto
Ve středu 7. listopadu 2018 proběhne na Krajském úřadu Ústeckého kraje v Ústí nad Labem nábor nových dárců kostní dřeně. Akce se může kromě zaměstnanců úřadu zúčastnit i široká veřejnost. Nábor proběhne od 10 do 12 hodin ve 2. patře na konferenčním sále.
 

 
 

K registraci se mohou přihlásit zdraví lidé ve věku od 18 do 35 let s váhou vyšší než 50 kg a platností pojištění na území ČR. Při náboru se provádí stěr z ústní sliznice. Není tedy nutné absolvovat odběr krve. Dárci vstupují do registru zcela dobrovolně, na základě svobodné vůle a po podpisu plně informovaného souhlasu. Dárce musí osobně a pravdivě vyplnit vstupní formuláře – „Přihláška do ČNRDD“ a „Informovaný souhlas dobrovolného dárce krvetvorných buněk s uskladněním DNA“. Současně také musí být ověřena identita nového dárce.

 

 

A proč se stát dárcem kostní dřeně? V naší zemi onemocní každoročně stovky lidí včetně mladých lidí i malých dětí chorobami krvetvorby, které vážně ohrožují jejich život. Nejznámější a nejčastější mezi těmito nemocemi je leukémie. Následují ji zhoubné nádory krvetvorby, těžké útlumy krvetvorby nebo imunity.

Transplantaci kostní dřeně absolvuje v České republice ročně několik set pacientů. Z toho 75 % dárců krvetvorných buněk je od nepříbuzného dobrovolného dárce. Bohužel pro každého čtvrtého pacienta se "jeho" dárce kostní dřeně nenajde…Proto je tak nutné počet dobrovolníků v registru neustále zvyšovat! Nedarujete „jen“ kostní dřeň, ale i život. Více informací na http://www.kostnidren.cz/

foto
Při zápisu do registru není nutný odběr krve.

 

  
Zodpovídá: Mgr. Markéta Voleníková
Vytvořeno / změněno: 2.11.2018 / 2.11.2018

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém