Orientační nabídka


 

Záchranná stanice Falco přežije. Pomůže jí kraj.

a
Záchranná stanice pro handicapované volně žijící živočichy Falco v Dolním Týnci na Litoměřicku nezmizí z mapy Národní sítě záchranných stanic (NSZS). K vyřešení téměř osudového nedostatku financí, kdy už nebyly peníze ani na benzin, nakonec přispěl samotný Ústecký kraj. Ten podal záchranné stanici pomocnou ruku ve formě Smlouvy o spolupráci mezi odborem životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Ústeckého kraje a záchrannou stanicí.
 

 
 

Tisková zpráva ze dne 25. ledna 2011

Stanici pro handicapovaná zvířata Falco navštívila radní Ústeckého kraje Jana Ryšánková spolu s Dagmar Waicovou, zastupitelkou Ústeckého kraje. Obě přivezly pro zvířata dary v podobě krmiva. „Dohodly jsme se s paní Tomšovskou, co bude potřebovat a nechaly si od ní poradit. Jde například o masové konzervy pro ježky a nějaké zrní, krmivo pro ptáky,“ prozradila Jana Ryšánková. Podpora kraje byla původně nekoordinovaná, pomoc spočívala vesměs v jednorázových dotacích z fondu hejtmanky. „Přišla za mnou kolegyně Waicová s tím, že bychom měly této stanici nějak pomoci. Nejlépe tím, že kraj bude Falco dotovat pravidelně, koncipovaně a podařilo se nám domluvit na životním prostředí výpomoc ve formě smlouvy o spolupráci,“ sdělila Jana Ryšánková.
   Nejvíce peněz nyní bude stanice potřebovat na rekonstrukci stávající staré kůlny, kde by měla vzniknout ošetřovna a prostory pro příjem živočichů, odchovna mláďat a zázemí pro stanici handicapovaných živočichů. Peníze jsou stále potřeba zejména na krmivo a na pohonné hmoty, protože zaměstnanci stanice většinou pro zvířata sami jezdí. Trvale handicapovaná zvířata, která nelze znovu vypustit na svobodu, budou umístěna do části pro trvalé handicapy, a která v této době tvoří prakticky celou stanici. Trvalé handicapy záchrannou stanici nejvíc finančně zatěžují a jsou vesměs využívány k ekologické výchově. „Proto je tu možnost „adopce“ trvale handicapovaných zvířat, tak jako v zoologických zahradách. Je to pro nás velká výpomoc,“ podotkla vedoucí Záchranné stanice Falco v Dolním Týnci Jana Tomšovská.
   Pracovníci stanice se v rámci svých možností věnují osvětové činnosti a výchově dětí a mládeže. „Ta práce není jenom o záchraně zvířat, která někdo najde a přiveze, ale i o práci na školách, kdy do stanice v létě přijíždějí děti, které učíme, jak se chovat ke zvířatům, a to, co mají udělat, když to zvíře někde najdou. Pokud stíháme, tak chodíme do škol nebo můžou děti po vzájemné dohodě přijít sem. Školy nás většinou oslovují samy, některé docházejí pravidelně,“ popsala další práci ve stanici paní vedoucí.

   Záchranná stanice Falco Dolní Týnec
-
Poskytuje odbornou pomoc dočasně handicapovaným živočichům
-
Zajišťuje péči o nalezená opuštěná mláďata a jejich přípravu na život po navrácení do volné přírody
-
Stará se o živočichy trvale handicapované – například ptáky bez křídla
-
Zajišťuje v rámci možností záchranné transfery zvířat
-
Poskytuje osvětovou činnost a ekologickou výchovu dětí a mládeže

Převzato z Litoměřického deníku (Kateřina Bizzarri) - kráceno

1
Radní Ústeckého kraje Jana Ryšánková (vpravo) a zastupitelka Dagmar Waicová ve stanici Falco. Foto LD

 
Zodpovídá: Mgr. Zbyněk Šebesta
Vytvořeno / změněno: 25.1.2011 / 25.1.2011 | Schváleno / Zrušeno: 25.1.2011 / 24.2.2011
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém