Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média

 

Zahájení turistické sezony 2012 v Ústeckém kraji

 
001
Dnes se v prostorách kongresového hotelu Clarion v Ústí nad Labem odehrála tisková konference týkající se představení zahájení turistické sezony v roce 2012 v Ústeckém kraji, kterému předcházela rekapitulace úspěchů sezóny loňské a seznámení přítomných s novou tváří mediální kampaně Ústeckého kraje na podporu cestovního ruchu.
Tisková zpráva ze 30. března 2012
 

 
 

Projekt na podporu cestovního ruchu v Ústeckém kraji s dnes již tolik známým názvem Brána do Čech dosáhl letos na nejvyšší metu, kterou je první místo za jednotnou kampaň.
Za dílčí materiály sbíral ceny v loňském roce, když zprovoznil jako součást projektu interaktivní webový turistický portál   www.branadocech.cz. H
ned po spuštění v polovině ledna 2011 přišel první ze série úspěchů, portál vyhrál na veletrhu cestovního ruchu REGIONTOUR v Brně nejvyšší ocenění - první místo v kategorii Nejlepší turistický portál! Za soubor turistických map si Ústecký kraj v dubnu odvezl hlavní výhru z veletrhu Tourmap 2011, v září ocenění za mimořádný projekt v cestovním ruchu od odborného časopisu COT business a poslední úspěch je z října 2011. Na veletrhu cestovního ruchu ITEP Plzeň 2011 v soutěži propagačních materiálů z celé České republiky získal Ústecký kraj ve 4 kategoriích dvě první místa a jedno třetí. První místa patří do kategorie Mapy, ve které zvítězila "Mapa Ústeckého kraje" připravená v rámci projektu Brána do Čech a v kategorii Info Materiály, kde porota ocenila "Průvodce Ústeckým krajem", také z líhně Brány do Čech. Třetí místo pak kraj vybojoval v kategorii Brožury-průvodce, tematické stezky.

Zatím největší úspěch se dostavil 12. ledna 2012, kdy převzal radní Ústeckého kraje pro regionální rozvoj a cestovní ruch Radek Vonka na veletrhu cestovního ruchu Regiontour 2012 z rukou náměstka ministra pro místní rozvoj Michala Janeby cenu za 1. místo v soutěži Velká cena cestovního ruchu v kategorii Nejlepší jednotná kampaň.

Hlavní cena za jednotnou kampaň, tedy komplexní nabídku marketingových produktů, například za průvodce, propagační letáky, mapy, venkovní reklamu na city lightech, billboardech, turistickém webovém portálu a jiné, jde ruku v ruce s nárůstem turistické návštěvnosti. Ústecký kraj ve třetím čtvrtletí 2011 zaznamenal nejvyšší nárůst počtu příjezdů turistů v České republice a ubytoval o 20,8 % více hostů. Ani dvě předchozí čtvrtletí na tom nejsou jinak. V prvním čtvrtletí byl s 25 % nárůstem příjezdů jasný favorit a ve druhém čtvrtletí skončil druhý za Prahou.

„Právě proto, že jsme v loňském roce byli statisticky kraj s nejvyšším nárůstem návštěvnosti, byla naše Brána do Čech, která svou pestrou nabídkou vytváří přívětivou image Ústeckého kraje a nalákala do kraje řadu návštěvníků, vyhodnocena jako nejlepší,“ ohodnotil úspěch radní Ústeckého kraje a především spoluautor projektu Brána do Čech Radek Vonka a dodává: „Pro tento rok připravujeme nové materiály. Konečně představíme DVD film o krásách Ústeckého kraje, reprezentativní knihu a atraktivní turistický magazín. To vše v novém kabátě, neboť grafická podoba a obsahová náplň produktů prochází aktualizacemi.“

Turisty do Ústeckého kraje přivádějí i další úspěšné projekty. Památná místa, kde se rodily dějiny České republiky, mapuje projekt Po stopách praotce Čecha aneb Staré pověsti české v Ústeckém kraji. Ve stejném duchu proběhla i výstava k tomuto projektu v Národním muzeu v Praze. Dalším z řady projektů je „Kulturně turistické značení na dálnicích a silnicích Ústeckého kraje“, který přinesl známé hnědé cedule informující o památkách a zajímavostech v celém Ústeckém kraji, skončil osazováním posledních z nich na začátku roku 2011. Na území Ústeckého kraje bylo osazeno podle smlouvy s firmou Značky Praha s.r.o. celkem 393 kulturně turistických značek, které označují 52 turistických cílů, financování projektu bylo realizováno na základě dotačních titulů z fondů EU v celkové výši cca 7,7 mil. Kč.

Na konci měsíce ledna proběhla první ustanovující zasedaní Správní a Dozorčí rady destinačních agentur Dolní Poohří a České středohoří. České Švýcarsko a Krušné hory svou činnost zahájily ještě před koncem loňského roku. Hlavní náplní činnosti Destinačních agentur je podpora, rozvoj a koordinace turistického ruchu v jednotlivých regionech Ústeckého kraje.

Ústecký kraj je zakládajících členem všech čtyř destinačních agentur, které budou pečovat o turistický ruch na území kraje. V severní části regionu působí destinační agentura České Švýcarsko o.p.s., v jižní části regionu Dolní Poohří o.p.s., v západní části regionu pak Krušné hory o.p.s. a ve východní části České středohoří o.p.s.

Do destinačních fondů, které agentury spravují, Ústecký kraj vložil jeden milion korun na počáteční rozjezd. Dalšími přispěvateli jsou zakládající členové a poté by to měli být jak veřejné tak soukromé subjekty působící v jednotlivých regionech. Prostředky z destinačního fondu pak budou použity na smysluplné aktivity a rozvoj turistického ruchu. Členem destinačního fondu se může stát prakticky kdokoliv.

„O záměru rozdělit region do čtyř oblastí nás přesvědčily jak statistické podklady, tak dlouhodobé zkušenosti jednotlivých zakládajících členů destinačních agentur. Neocenitelné jsou pak více než desetileté zkušenosti v oblasti propagace cestovního ruchu destinační agentury České Švýcarsko,“ popisuje celou situaci Radek Vonka, radní Ústeckého kraje pro regionální rozvoj a cestovní ruch a pokračuje: „Naším cílem je dovést tři zbývající regiony v oblasti cestovního ruchu a turistiky minimálně na úroveň Českého Švýcarska. Lidé vnímají tento název regionu jako značkovou kvalitu. Značku České Švýcarsko používají hostinská zařízení, ubytovatelé, pořadatelé kulturních akcí.“

Regiony jsou pod názvy České Švýcarsko, Dolní Poohří, Krušné hory a České středohoří propagovány už od roku 2011 na veletrzích a propagačních akcích pod společným názvem Brána do Čech. Celý projekt rozdělení Ústeckého kraje odstartovalo založení turistického webového portálu Brána do Čech. Začaly vznikat první materiály a webový portál se začal plnit informacemi. 

Připravila: Bc. Ellen Herzogová, oddělení regionálního rozvoje a cestovního ruchu KÚÚK

01
Radní Radek Vonka s ředitelkou Destinační agentury Krušné hory Kateřinou Suchou

02
Destinační agenturu České Švýcarsko zastupovala Dana Štefáčková.

03
Radek Vonka představil plány na novou turistickou sezónu.

 
Zodpovídá: Mgr. Alena Tichá
Vytvořeno / změněno: 30.3.2012 / 30.3.2012

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém