Orientační nabídka


 

Zahájení turistické sezony 2015 v Ústeckém kraji

001
Ústecký kraj v letošním roce směřuje své propagační aktivity ke dvěma stěžejním akcím, které se konají pod jeho záštitou. Podpora cestovního ruchu bude i nadále praktikována prostřednictvím čtyř destinačních agentur Ústeckého kraje, Českého Švýcarska o.p.s., Českého středohoří, Krušných hor a Dolního Poohří.
Tisková zpráva ze dne 27. března 2015
 

 
 

Zmíněnými stěžejními akcemi je Air show v Roudnici nad Labem a účast na světové výstavě Expo 2015. „Mottem letošního ročníku Memorial Air Show 2015 v Roudnici nad Labem je 70. výročí od ukončení 2. světové války“, uvedl k tématu Jan Szántó, radní Ústeckého kraje pro regionální rozvoj, zahraniční vztahy a cestovní ruch a dodává: “Ve dnech 27. - 28. června pod záštitou prezidenta republiky a hejtmana Ústeckého kraje vzlétnou historická vojenská letadla, těšit se můžeme na nejúspěšnější bojový letoun Spitfire. Česká armáda přislíbila účast své současné letecké techniky v čele se stíhačkami JAS 39 Grippen. Nebude chybět ani exhibice sportovních akrobatických letadel, na které předvede své umění jediný český zástupce ve světové série Red Bull Air Race Mistr Evropy a vicemistr světa v letecké akrobacii kategorie unlimited – freestyle pilot Martin Šonka“. Dvoudenní akci bude přenášet Česká televize. Návštěvnost očekáváme z celé Evropy, vždyť letouny jako North American B-25J Mitchell nebo Lisunov Li-2 nám nad hlavami nelétají denně. Jaké další atraktivní stroje uvidíme, je ve fázi  jednání.

Tématem Ústeckého kraje na světové výstavě Expo 2015 je „Láska a příroda“, které navazuje na téma Expa „Potraviny pro planetu, energie pro život“. Ústecký kraj se představí jako region s hlubokou tradicí řemeslné a zemědělské výroby spjaté s různými oblastmi regionu. Zároveň se klade důraz na vyzdvihnutí kulturního a hospodářského potenciálu do budoucna. Stálá expozice návštěvníkům nabídne exponáty charakterizující exkluzivitu kraje v rámci celého světa. Nebude chybět motiv chmele a vína typický pro kraj, sklářská a umělecká výroba. Vodní zdroje zastoupí Bílinská kyselka. Nebude chybět ani představení unikátní moderní technologie výroby odlitků rukou českých a světových osobností. Návštěvníci se budou moci v rámci regionálních dní seznámit s regionálními produkty, ale i osobnostmi charakterizujícími společnou historii Ústeckého kraje a regionu severní Itálie. Prostor bude věnován i interaktivním prvkům expozice.

Zahájení turistické sezony v Ústeckém kraji proběhne v jednotlivých destinacích různě.

 České Švýcarsko

  • Akce k zahájení turistické sezony:

29. 3.    Děčín otevření turistické sezóny – akce na zámku i na nábřeží
3. 4.     Společné otevření soutěsek Kamenice ve Hřensku
zahájení provozu lodiček a otevřena expozice v rekonstruovaném srubu mezi soutěskami s názvem „ Z mlýna do srubu a zpátky“
17. 4.
   Jízda na elektrokolech k sousedům –  trasa Krásná Lípa náměstí – Kyjovské údolí – Hinterhermsdorf – KL
18. 4.   
Slavnostní otevření zážitkového areálu na Mezní Louce 9:30, Otevření nově značené trasy Jetřichovice – Všemily – Srbská Kamenice (sraz u Informačného střediska v Jetřichovicích ve 13:00)
19. 4. Horská túra po nejkrásnějších skalách Zadního Saského Švýcarska aneb  Za tajemstvím Loupežného hradu Wintersteinu, sraz v 10:00 na vlakovém nádraží Mikulášovice střed

  • Novinky destinace v sezoně 2015

Obecně prospěšná společnost České Švýcarsko připravila v rámci projektu Bez auta do Českosaského Švýcarska aneb Vlakem a autobusem k cílům mezi Labem a Horní Lužicí 15 výletních tras, které začínají nebo končí v zastávkách a nádražích Dráhy národního parku, která od léta 2014 spojuje Rumburk s Děčínem přes Šluknov, Dolní Poustevnu, Sebnitz a Bad Schandau.

Výlety jsou vedeny po české a německé straně tak, aby návštěvník mohl poznat méně známé a přesto jedinečné území přeshraničního regionu Českosaského Švýcarska a Horní Lužice. Současně byly vyznačeny nové turistické trasy, které vedou na pomezí Šluknovska a Českosaského Švýcarska, a to v místech, kudy byly vedeny staré cesty před 2. světovou válkou. Nové trasy procházejí často méně známými místy např. Údolím Bílého potoka, nebo po hraniční hřebenové cestě mezi Lipovou a Lobendavou, a to včetně nejsevernějšího místa České republiky. Výhodou nových tras je, že začátek a konec je vždy na stanici veřejné hromadné dopravy, tzn., že nemusíme nutně vytvářet okruh s návratem do výchozího místa ke svému autu – tedy uplatňujeme skutečně heslo Bez auta do Českosaského Švýcarska. Tak se třeba ze Šluknova můžeme po červené, modré a zelené dostat přes Zelený kříž a Horní Mikulášovice do údolí Bílého potoka v Saském Švýcarsku nebo po starobylé Zlodějské cestě do Tomášova na Tanečnici a přes hranici do městečka Sebnitz.

Více informací na www.ceskesvycarsko.cz a http://bezaut.ceskesvycarsko.cz/


Krušné hory

  • Akce k zahájení turistické sezony:        

5. 4.     Lesná Krušnohorský velikonoční jarmark v Horském areálu Lesná Pojďte s námi na koledu 13:00 -  16:00
26. 4.    Most cyklojízda, start z 1. náměstí v 11:00. Účastníci mají na výběr dvě trasy  - kratší (20 km) a delší (35 km). Cíl obou tras je u kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě, kde je pro cyklisty připraven doprovodný program a možnost občerstvení.
25. - 26. 4. Chomutovské slavnosti a 40. let ZOO parku, Podkrušnohorský Zoopark Stará Ves. Koncert Sto zvířat, rytířský turnaj, historie hrou pro děti, ohnivá show, divadélko pro malé i velké, kejklíři, komedianti.
2. 5.     Most na konci války, připomínková akce k 70 letům od ukončení druhé světové války v prostoru mezi přesunutým děkanským kostelem nanebevzetí Panny Marie a Mosteckým jezerem. Na návštěvníky čeká velkolepá podívaná, v níž nebude scházet ani dynamická ukázka bojiště s útočící spojeneckou armádou. Diváci tak budou svědky ústupu německého oddílu, a to vše s použitím autentické válečné techniky.
16. 5.    130 let Moldavské horské dráhy, oslavy 130. výročí zprovoznění moldavské horské dráhy pořádá Českojiřetínský spolek spolu s Destinační agenturou Krušné hory a dalšími partnery Klubem přátel krušnohorské železnice, Přáteli historie Litvínovska a Historickým domovským spolkem z německého Rechenbergu. Moldava 13:20 doprovodný program Destinační agentury Krušné hory plus ostatních destinačních agentur, regionálních potravin, představení Kozí a Švestkové dráhy. Podrobný program a jízdní řád na webu destinace.
13. 5. – 5. 6.     Dubí, výstava v Domě porcelánu s modrou krví v Dubí  s tématikou 130 let Moldavské horské dráhy.

  • Novinky destinace v sezoně 2015:

Ke 130. výročí Moldavské horské dráhy vydává Destinační agentura Krušné hory turistickou brožuru.
Litvínov zámek Valdštejnů prošel rekonstrukcí, po které zve návštěvníky na výstavu výstavu soch Stanislava Hanzíka „Svěcení jara“, výstavu Historická filmová technika, výstavu Srdce ráj.

Největší pozornost v oblasti cykloturistiky v Krušných horách je bezesporu Krušnohorská magistrála vedoucí po celém hřebeni Krušných hor od Děčínského Sněžníku přes Klínovec podél česko-německé hranice, která nabízí obrovský potenciál pro rozvoj cestovního ruchu. V turistické sezóně 2015 nabídne Ústecký kraj jedinečný cykloturistický produkt a to projekt „Cykloregion Krušné hory – propojení nadregionálních cyklotras v česko – německém Krušnohoří“, který propojuje „Krušnohorskou cyklomagistrálu“ se sousledně běžící dálkovou cyklotrasou na německé straně hranice „Saská středohoří“. Hlavním cílem projektu byla dostavba dálkových cyklotras na české a německé straně, které sousledně kopírují hranici v Krušnohoří a dále vybudování přeshraničních propojek.

Nový cykloregion tak nabízí téměř 600 kilometrů okružních cyklotras s pestrou škálou výletů pro náročné sportovce i „sváteční“ milovníky cykloturistiky, neboť u Děčína se napojuje na další páteřní cyklotrasu, a sice Labskou stezku. Projekt Cykloregion Krušné hory je financovaný z prostředků Evropské unie, Evropského fondu pro regionální rozvoj, Programu Cíle 3.

Ve spolupráci se sousedním Karlovarským krajem připravujeme rozšíření cykloregionu na celé území Krušných hor, kde se v Chebu napojí na cyklostezku podél Ohře. Podobně připravujeme s Libereckým krajem vznik podobného cykloregionu v oblasti Lužických hor, zatím s pracovním názvem „Krajinou podstávkových domů na kole“.

 

Více na www.krusne-hory.org a www.krusnehorynakole.cz

České středohoří                      

  • Akce k zahájení turistické sezony:

3. 4.     Ústí nad Labem Střekovské nádraží, prohlídka parní vodárny spojená s prezentací akcí v Českém středohoří v roce 2015. Parní vodárna je kulturní památka ČR a je prezentována v rámci Zubrnické museální železnice.
8.4.      Litoměřice Tržnice Zahrady Čech, prezentace Destinační agentury České středohoří ve vlastní expozici ve vnitřním pavilonu
9. – 10. 5 Zubrnický jarmark, prezentace Destinační agentury České středohoří

Více informací na www.ceskestredohori.info

Dolní Poohří

  • Novinky destinace v sezoně 2015:

Jarní a letní sezóna v Českém středohoří nabídne již tradiční produkt pro cyklisty všech věkových kategorií: Labskou stezku mezi Štětím, Roudnicí nad Labem, Litoměřicemi/Terezínem, Porta Bohemicou, Ústím nad Labem, Děčínem a Hřenskem. V rámci zlepšení služeb je k dispozici aktualizovaný průvodce – německo-česká příručka zvaná „Handbuch“, letos kompletně od pramene až k ústí řeky Labem v českém jazyce. Na informace v brožuře naváže sedm nových odpočivných míst s informačními tabulemi, nový úsek u obce Jakuby, který tak zacelí stezku v úseku mezi Ústím a Děčínem. Vedle cyklobusu z Roudnice nad Labem, Litoměřic a Lovosic, vyjíždí nově další cyklobusy v rámci Dopravní obslužnosti Ústeckého kraje. Vše najdete na webu www.ceskestredohori.info v sekci Labská stezka nebo v mobilní aplikaci.

Pro ty cyklisty, kteří chtějí více terénní cyklistiky a výhledů je možnost vypravit se po Polabské stezce za vínem a poznáním, vhodné i pro pěší, mezi Štětím, Hoštkou a Roudnicí nad Labem. Samotné Štětí vám nabízí prostřednictvím loupežníka Štětky možnost odskočit si do místních lesů a skal a k tomu využít nabídku zábavných her. Trasa samotné stezky vede po pravém břehu Labe a nechybí okruh kolem vinic na Sovici s vyhlídkou na Podřipsko a Středohoří. Se stezkou a českým vínem je spojena také akce Roudnický košt 13.6na lobkowiczkém zámku. Návštěvu si můžete zpestřit procházkou po okruhu Roudnické památky, který je letos nově doplněn a inovován.

Pro pěší a malé „horolezce“ je určena naučná stezka Hlinná Kamýk, která nabízí dva okruhy.  Před návštěvou stezky doporučujeme navštívit nulté stanoviště – Geopark v Litoměřicích, kde je možné vyzvednout letáček k celé stezce. Když už budete v Litoměřicích, neopomeňte klidně i s dětmi letošní novinku, kterou je výstava na počest slavného komika „Holzmannovy Litoměřice“, probíhající od května do září v Gotickém hradu Litoměřice. Město samotné nabízí celou plejádu kulturních akcí nazvaných Litoměřické kulturní léto.

Nedaleko Litoměřic je na kole i pěšky po Cyklostezce Ohře dobře dostupné pevnostní město Terezín. V rámci akce „Projekt Terezín – město změny“ se otevře toto léto veřejnosti. V rámci projektu bude v provozu tzv. Kavalír č. 2 v jižní části pevnostního města, který nabídne návštěvníkům během sezóny expozici starých řemesel a života v kasárnách tereziánské pevnosti. Zcela nové informační centrum zaměřené na pevnostní město Terezín a destinaci České středohoří najdete během sezony v prostorách Retranchementu č. 5, kde bude také otevřeno muzeum města Terezín. Vhodná poloha objektu na příjezdu od Litoměřic se stane novým centrem služeb a prohlídek města, zejména opevnění a podzemních chodeb. Cílem je ukázat, že historie Terezína je mnohem delší a bohatší, než jen krátké nechvalně proslulé období 2. světové války.

Společně s Hrady Českého středohoří došlo k vybudování nové turistické naučné trasy mezi Budyní nad Ohří, Libochovicemi, hradem Házmburk, Třebenicemi, hradem Košťálov, zámkem Skalka (Vlastislav), hradem Oltářík, hradem Ostrý, Velemínem, hradem Oparno a přívozem u Malých Žernosek. Jedná se o západní rameno tzv. „Zlaté stezky Zemí hradů“, jejíž východní část mezi přívozem ve Velkých Žernosekách, Třebušínem a Úštěkem existuje od roku 2012. K výše uvedené trase byly také vyznačeny přípojné trasy z Lovosic a Třebívlic. Vzhledem k tomu, že některé hradní památky na těchto trasách měly velký význam v oblasti vývoje evropského opevňování a shodou okolností se jedná o hrady spjaté s dobou husitskou, je zvláště v letošním roce, kdy si připomínáme výročí 600 let od upálení mistra Jana Husa, České středohoří prezentováno jako krajina hradů husitských. V této souvislosti je také pro letošní rok připravována putovní „Výstava husitského fortifikačního umění“, která na svém turné zavítá do řady měst a obcí v Ústeckém kraji i mimo něj i v zahraničí. Nebudou chybět ani oslavy v místech se silnou husitskou tradicí jako Třebušín a Úštěk, a další doprovodné akce.

 

Na „hradní cíle“ navazuje soubor informačních tabulí v oblasti Velemínska včetně okolí Milešovky, Borče, Lovoše a Oparenského údolí a nově obnovená naučná stezka CHKO České středohoří mezi Malými Žernoseky, údolím a Lovošem.

Jestli máte spíše chuť na regionální pivo, přijďte přímo do srdce destinace České středohoří  -  do diecézního domu u sv. Štěpána v Litoměřicích, kde vám v druhé polovině léta nabídne nový biskupský pivovar místní ležáky, novou restauraci a kvalitní ubytování.

Chcete-li se ale jen tak toulat například na odlehlá místa, můžete si pročíst nový dotisk knihy Tajemství Českého středohoří a budete překvapeni, co vše naše destinace nabízí.

Více informací na www.ceskestredohori.info

  • Akce k zahájení turistické sezony:

25. dubna uskuteční zahájení turistické sezony a to pochodem Louny - Stříbrník, Frotzlova rozhledna. Vše začne na náměstí v Lounech u informačního centra v 10:30. Během cesty bude připraveno pět zastávek, kde účastníci musí splnit úkoly, které zatím nebudeme uvádět, a jsou překvapením na trase. Na konci trasy tedy na rozhledně se bude pouštět krátký film o říční plovárně v Lounech a pro účastníky bude připraveno malé občerstvení, pamětní list, výroční turistické razítko a pohlednice s panoramatickým výhledem z rozhledny.

  • Novinky destinace v sezoně 2015:

Dolním Poohří bude rok 2015 rokem velkých výročí. Několik významných výročí si v letošním roce budou připomínat historická sídla v Dolním Poohří. Celý rok bude zámek Nový Hrad v Jimlíně návštěvníkům představovat svou 550 let dlouhou historii, v Žatci upomenou, že uplyne 750 let od udělení privilegií městu a Louny se sérií akcí se připojí k celorepublikovým připomínkám výročí upálení Mistra Jana Husa. A slavit bude i samotná řeka Ohře.

550 let zámku Nový Hrad

2. května roku 1465 povoluje král Jiří z Poděbrad stavbu a Albrecht Bezdružický z Kolowrat začíná na místě někdejší tvrze budovat honosný hrad. Tak začíná 550 let dlouhá historie Nového Hradu v Jimlíně na Lounsku. Více se o ní můžete dozvědět při prohlídkách, které začnou po zimní přestávce 1. dubna. V duchu oslav se ponese program celého roku, ovšem hlavní program vyvrcholí na Novohradské pouti třetí víkend v květnu a která je svým datem nejblíže datu podpisu zakládací listiny krále Jiřího z Poděbrad. Poslední květnový den budou na hradě slavit svůj den děti a během prázdninových měsíců nebude chybět Zámecké kulturní léto. 19. září se uskuteční Strašení na Novém Hradě a před koncem sezóny v říjnu také druhý zámecký ples.

Husovy Louny

600. výročí upálení Mistra Jana Husa budou po celý rok připomínat Louny.  Během roku tak návštěvníky v Lounech čekají přednášky, tematické procházky po městě, zájezdy po stopách Jana Husa, výstava o husitství v regionu v lounském muzeu. Na večer 5. července je naplánována vzpomínková akce na Červeňáku s lampionovým průvodem a programem pro děti a následující den se bude konat slavnostní bohoslužba a pietní akt u Husova pomníku v Lounech.  K výročí budou v prodeji i speciální turistické vizitky a turistické razítko – Husovy Louny.

750 let žateckých privilegií

V prosinci 2015 uplyne 750 let od chvíle, kdy král Přemysl Otakar II. udělil Žatci některá městská práva – například do vzdálenosti míle od města nesměla být žádná krčma a právo soudit ve městě měl jeho rychtář. Tomuto historickému milníku se bude věnovat velikonoční program na náměstí Svobody 4. dubna a také Dny evropského dědictví, které připadají na 11. a 12. září 2015.

Oslava Ohře

1210 let od první písemné zmínky o řece Ohři bude připomínat celoroční program, který připravuje Destinační agentura Dolní Poohří. Zahrnuje putovní výstavu o proměnách řeky a významných událostech podél ní, vydání knihy bájí a pověstí, vztahujících se k řece nebo svěcení pramenů v německých Smrčinách. Hlavní oslavy proběhnou 27. června na nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani a další akce se postupně připojují.

Více informací na www.dolnipoohri.cz

Tipy na výlety, ubytování a akce na www.branadocech.cz

Podrobnosti: Ing. Ellen Herzogová, Oddělení cestovního ruchu KÚÚK


 

 
Zodpovídá: Ing. Lucie Dosedělová
Vytvořeno / změněno: 27.3.2015 / 27.3.2015 | Účinnost od-do: 27.3.2015-27.4.2015
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 02 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém