Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média > Tiskové informace

 
4
Hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová zahájila konferenci STOP PRACH. Cílem aktivity je snížení znečištění životního prostředí tuhými částicemi.
 

 
 

TISKOVÁ ZPRÁVA ze dne 12. listopadu  2009

 

V informačním centru elektrárny Ledvice se dnes poprvé sešli zástupci obcí z okolí lomu Bílina se skupinou odborníků, aby diskutovali nad problematikou znečištění životního prostředí tuhými částicemi a dopadu na zdraví obyvatel. Nechyběla ani hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová.

 

Konferenci zahájil Ing. František Strach, ředitel elektrárny: „Dnešní konference STOP PRACH je symbolem, že nejen sdružení obcí pod Bořňem, ale také Severočeské doly a Skupina ČEZ jdou vstříc aktivitě v oblasti odstranění znečištění a že obce v okolí lomu čeká lepší budoucnost.“

 

Hejtmanka Jana Vaňhová připomněla zástupcům obcí, že kraj je pro ně v této aktivitě partnerem. „Velmi dobře si uvědomujeme, že produkce elektrické energie – primárně z uhlí zatěžuje životní prostředí a negativně působí na zdraví našich obyvatel. Prach je zcela jistě nepřítelem lidského zdraví, je všudypřítomný a dráždivý. Zdá se, že jsme se před ním naučili zavírat oči, jak doslova, tak obrazně. Přišel čas změnit svůj postoj, a to nejen pro nás, ale i pro energetické společnosti. Chceme, aby převzaly svůj díl zodpovědnosti a snížily produkci tuhých znečišťujících látek o 20 %,“ konkretizovala požadavky Ústeckého kraje hejtmanka Jana Vaňhová.

 

V následující prezentaci zaznělo mimo jiné, že mezi významné zdroje znečištění patří také doprava a individuální vytápění domácností. Nicméně zástupci obcí z regionu jsou přesvědčení, že doly a elektrárna jsou v této oblasti dominantním producentem prachu. Cíle celé aktivity proto jsou: informovat zastupitele a obyvatele obcí o problematice znečištění ovzduší tuhými částicemi, určit nejvýznamnější původce znečištění, identifikovat proveditelná a nákladově efektivní opatření a nalézt shodu nad plánem na snížení úrovně znečištění.

 

Skupina odborníků zasedla ve složení Ing. Jiří Morávek, Ascend, s.r.o., RNDr. Bohumil Kotlík, Ph.D., Státní zdravotní ústav, Ing. Vladislav Bízek, CSc., Technologický ústav Akademie věd, RNDr. Josef Keder, CSc., Český hydrometeorologický ústav a RNDr. Lubomír Paroha, Ascend, s.r.o. Hejtmanka Jana Vaňhová vyslovila přání, aby do ní byl přizván také zástupce odboru životního prostředí Krajského úřadu Ústeckého kraje.

Další konference k tématu je plánovaná na březen 2010.

 

 

Připravila: Mgr. Magdalena Hanáčková, tisková mluvčí

odbor kanceláře hejtmana Ústeckého kraje

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

tel. 475 657 726

mob. 737 203 666

hanackova.m@kr-ustecky.cz

 

1
Ing. Vladimír Budínský, ředitel Severočeské doly a.s., hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová,

starosta obce Bílina Josef Horáček

2

3

 
Zodpovídá: Mgr. Magdalena Hanáčková
Vytvořeno / změněno: 12.11.2009 / 12.11.2009

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém