Jedná se o první ze tří pilířů komplexního programu, který Ústecký kraj připravil společně s Ministerstvem životního prostředí a dalšími resorty. Tato část se zaměřuje na vzdělávání preventistů a pracovníků v sociálních službách. Jde především o zaměstnance měst a obcí s vysokým indexem sociálního vyloučení a jejich organizací. Dále o zaměstnance škol a nestátních neziskových organizací, kterým umožní zvyšování kompetencí pro práci s dětmi a mládeží.
„Jsem velmi ráda, že se nám podařilo vyjednat rozšíření podpory i na menší obce. Těm kraj případně pomůže s přípravou projektů. Celkem se jedná o čtyřicet nejvíce postižených obcí Ústeckého kraje,“ uvádí radní Ústeckého kraje pro oblast přípravy a realizace projektů Iva Dvořáková.
Páté setkání Monitorovacího výboru Operačního programu Spravedlivá transformace, který proběhl minulý týden, se krom výše zmíněných výzev zabývalo i stavem strategických projektů v jednotlivých krajích. V Ústeckém kraji jsou nyní podány čtyři strategické projekty: Transformační centrum Ústeckého kraje (TCÚK), Synergys – systémy pro energetickou synergii, Green Mine – celková revitalizace a resocializace lomu ČSA, Region univerzitě, univerzita regionu (RUR). Nejdále v procesu hodnocení je projekt TCÚK, který již hodnotili členové Mezirezortní expertní skupiny. V prosinci ho projedná Regionální stálá konference a následně Výběrová komise programu.
Do konce roku 2023, kdy končí termín pro podání projektů, by měly být Státnímu fondu životního prostředí doručeny ještě projekty GET Centre UJEP, H2 Triangle, Zavádění vodíkové mobility ve městě Ústí n. L., Animace pro spravedlivou transformaci – transformace hrou a projekt Těžba lithia na Cínovci. Ten je zařazen do II. priority Ústeckého kraje.
Kompletní informace o Operačním programu Spravedlivá transformace naleznete v níže uvedených odkazech.

Radní Ústeckého kraje Iva Dvořáková s ředitelkou odboru podpory transformace na nízkouhlíkovou ekonomiku Ministerstva životního prostředí Radanou Leistner Kratochvílovou