Zasedání Správní rady FEDARENE za účasti Ústeckého kraje

a
Na konci dubna se odehrálo další zasedání Správní rady FEDARENE, jejíž členem je i Ústecký kraj. Tentokrát se jednání uskutečnilo v rumunském Ploiesti. Náš region na zasedání reprezentoval člen Zastupitelstva Ústeckého kraje a předseda sociálního výboru Petr Husák.
Tisková zpráva ze 3. května 2012

Zasedání zahájil nově zvolený prezident FEDARENE Jose Ignacio Hormaeche, jež je generálním ředitelem Energetické agentury Baskytska, Španělsko. Na programu bylo schválení zápisu ze zářijového zasedání Správní rady v Bruselu a říjnové Valné hromady v Lyonu, dále finanční situace FEDARENE (rozpočet 2012, finanční výkaz za rok 2011), informace o nových kontraktech uzavřených mezi FEDARENE a jednotlivými členy v rámci jejich spolupráce, prezentace různých mezinárodních projektů a iniciativ (např. projekt jihovýchodního Švédska BIO-EN-AREA zaměřený na využívání biomasy ze zemědělství, ENERGee-Watch, ClimAct regions, Pakt starostů a primátorů na snížení emisí CO2), prezentace výsledků debaty Konference OSN ke klimatickým změnám v africkém Durbanu na konci roku 2011, kam FEDARENE vyslala svého zástupce, a aktuální vývoj v přípravě směrnice Evropské komise o energetické účinnosti, jejímž zpravodajem ve Výboru regionů byl donedávna ředitel FEDARENE a náměstek hejtmana francouzského regionu Provence-Alpes-Cote d'Azur Jean-Louis Joseph.

Zazněly také informace k programům EU na podporu projektů v oblasti energetiky a životního prostředí jako Inteligentní energie pro Evropu, Rámcový program pro konkurenceschopnost CIP, fond ELENA, k připravovaným akcím Evropské komise i členů FEDARENE (např. výjezdní zasedání komise ENVE v italské Pescaře, region Abruzzo, kterého se má zúčastnit také hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová, nebo Evropský týden energetiky v Bruselu v červnu).

Ústecký kraj byl v říjnu loňského roku na zasedání Valné hromady ve francouzském Lyonu přijat za člena mezinárodní asociace FEDARENE, jež se zaměřuje na oblast energetiky a životního prostředí. Valná hromada členů FEDARENE se schází vždy dvakrát do roka. Schvaluje se na ní akční plán, rozpočtové otázky i další záležitosti této asociace.

FEDARENE je evropskou sítí regionálních a místních organizací a institucí, které implementují, koordinují a připravují politická opatření v oblasti energetiky a životního prostředí na regionální a místní úrovni. FEDARENE má statut neziskové asociace, která byla založena již v roce 1990 coby iniciativa šesti, převážně francouzských, evropských regionů. Dnes čítá 65 členských regionů ze 17 členských států Evropské unie. FEDARENE iniciuje společné mezinárodní projekty svých členů zaměřené na energetiku a životní prostředí, předkládá poziční dokumenty k návrhům evropské legislativy v těchto oblastech, hraje roli diseminačního centra informací, podporuje výměnu zkušeností a poskytuje svým členům poradenství šité na míru.

Zodpovídá: Mgr. Alena Tichá
Vytvořeno / změněno: 3.5.2012 / 3.5.2012