Orientační nabídka


 

ZIMA ZASTAVILA STAVBU LÁVKY NA ŠÉBRU. HOTOVO MÁ BÝT NA JAŘE

lávka
Ústecký kraj investuje výstavbu lávky pro pěší, běžkaře a cyklisty v sedle Šébr na silnici 9 u hranice s Libereckým krajem. Nyní se stavba a práce na navazujících přístupových cestách z důvodu zimních měsíců zastavily a bude se opět pokračovat na jaře.
 

 
 

Technickou dokumentaci zajistila v minulých letech obecně prospěšná společnost České Švýcarsko. Po lávce povede i dálková Hřebenovka, s jejíž obnovou počítá Ústecký kraj, obecně prospěšná společnost České Švýcarsko a Klub českých turistů v nejbližších letech. Jedná se o obnovu dávné trasy, která před více než sto lety vedla od Ještědu přes Lužické hory do Českého Švýcarska a nakonec spojovala pohraniční sudetská pohoří od Aše po Praděd. Z lávky mají radost i běžkaři. V příštím roce se předpokládá s napojením lávky na lyžařskou Lužickou magistrálu, která vede z Práchně přes Polevsko, Stožecké sedlo a po německé hranici až k chatě Luž.

Pan Josef Zoser, exstarosta Jiřetína pod Jedlovou, který je strůjcem myšlenky stavby lávky a jejím nadšeným propagátorem, dodává: „V říjnu 2020 firma S a M Česká Lípa z důvodů zahájení zimní údržby na silnici I/9 přerušila do března příštího roku práce na přemostění. Do zmíněné doby se podařilo připravit na obou stranách silnice železobetonové bloky pro usazení mostní konstrukce a přístupové cesty k lávce směrem od Luže v délce cca 200 m. Nová přístupová cesta od zatáčky pod vrcholem sedla, do které směřuje současná lesní cesta od jedlovského nádraží, směrem k sedlu je v délce cca 650 m nahrubo vyhrabána, bez položení odvodňovacích prvků, podkladních fólií a makadamu. Doufáme, že stavba bude nejpozději v průběhu května příštího roku zkolaudována a předána k využití, a to včetně studánky s tekoucí vodou, nacházející se na východní stráni mezi budoucí lávkou a nynějším parkovištěm, na katastru obce Dolní Podluží. Studánka byla hojně nejen turisty, ale i řidiči kamionů využívána.“.

I Ústecký kraj zprovoznění lávky vítá: „Podporujeme aktivity cestovního ruchu v celém kraji. V oblasti západních Lužických hor a Českého Švýcarska máme výhodu, že zde spolupracujeme s destinační společností České Švýcarsko o.p.s., která je osvědčeným leaderem turismu v oblasti nejsevernějších Čech. Přes lávku povede Hřebenovka, jejíž značení a certifikaci po vzoru nových zážitkových tras pro pěší v Německu a Francii zajistí Klub českých turistů. Zároveň rádi podpoříme rozvoj služeb na Hřebenovce především zvýšenou propagací Hřebenovky, protože se jedná o skutečně atraktivní putování horskou a skalní krajinou. České Švýcarsko o.p.s. tento projekt již rozvíjí do budoucího slibného produktu“, sděluje Mgr. Jiří Řehák, náměstek hejtmana Ústeckého kraje, zodpovědný za oblast regionálního rozvoje a cestovního ruchu.

 
Zodpovídá: Bc. Pavel Grund
Vytvořeno / změněno: 3.12.2020 / 3.12.2020
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 02 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém