Orientační nabídka


 

Znečištění řeky Bíliny

K dnešnímu datu mimo interval pro zveřejnění na webu.
Odpověď pro Jana Stuchlíka a Martina Vokurku, Česká Televize, Deník Mostecka (martin.vokurka@denik.cz) ze dne 23. 7. 2007
 

 
 

Odpověď pro Jana Stuchlíka a Martina Vokurku, Česká Televize, Deník Mostecka (martin.vokurka@denik.cz) ze dne 23. 7. 2007

 

Dotaz (v původním znění):

 Prosím o odpovědi na tyto otázky:

1. Proč krajský úřad povolil Chemopetrolu vypouštění většího objemu odpadních vod do řeky Bíliny? Je to běžný postup při rekonstrukce čistírny odpadních vod?

2. Máte výsledek rozboru vody odebrané z řeky Bíliny minulý týden? Jaké látky unikly do řeky (byly nebezpečné?), jak velké množství kalu v tunách bylo do řeky vpuštěno a byl porušen nějaký zákon?

3. Co bude krajský úřad dělat dál?

 

Odpověď:

1. Společnost Chemopetrol a.s. je povinna zajistit opatření k docílení limitů, předepsaných zákony, k vypouštění škodlivých látek. V této souvislosti společnost zahájila v období 11. 6.  – 14. 10. 2007 rekonstrukci čistírny odpadních vod, z níž jsou odpadní vody vypouštěny do řeky Bíliny. Za tím účelem bylo společnosti, v souladu s ustanoveními vodního zákona, povoleno krajským úřadem, ode dne 12. 6. 2007 a nejdéle do 14.10.2007, vypouštění zvýšeného množství znečištění v odpadních vodách. Povolení bylo uděleno v souladu s platnou legislativou, k řízení byla doložena všechna potřebná vyjádření a nebyly vzneseny žádné námitky. Krajský úřad naopak nad rámec požadavků správce toku a z obavy o dodržení kyslíkového režimu po společnosti požadoval pravidelná měření obsahu rozpuštěného kyslíku v toku a dodržení limitu 1,5 mg/l potřebného pro zachování života ryb.

 

2. Krajský úřad Ústeckého kraje má k dispozici jak měření, prováděná společností, tak i další nezávislé rozbory. Ty prokazují alarmující nedostatek rozpuštěného kyslíku, výrazně pod stanovenou hranicí.

 

3. Na základě uvedených rozborů svolal krajský úřad na 19. července 2007 jednání, ke kterému přizval nejen zástupce společnosti, ale také Českou inspekci životního prostředí (ČIŽP), která se zhoršeným stavem řeky na základě oznámení zabývala, správce toku a další subjekty. Bylo objasněno, že Chemopetrol měří v místě, kde se ještě deficit kyslíku neprojevuje a proto nijak nereagoval. Společnosti bylo 19. 7. 2007 do protokolu oznámeno, že se s ním zahajuje řízení o uložení nápravných opatření. Toto rozhodnutí bylo ještě týž den sepsáno a řádně předáno k poštovní přepravě. Již v protokolu byla společnost upozorněna, jak a kde má měřit znečištění, aby bylo průkazné a že musí přijmout opatření, včetně možného omezení výroby, aby v žádném případě nedošlo k překročení povolených limitů. Společnost jako okamžité řešení zajistila, ve spolupráci se správcem toku, navýšení průtoku v Bílině na hodnotu 480 l/s a v sobotu 20. 7. a v dalších dnech průtok 240 l/s vodou, nakoupenou z přivaděče z Nechranic od Povodí Ohře, s.p. Z aktuálních výsledků měření, doložených laboratoří správce toku je patrné, že přijatá opatření jsou účinná a voda v řece Bílině v daném úseku od 21. 7. potřebné množství rozpuštěného kyslíku již obsahuje. Případným zjištěným zněčištěním toku s ohledem na podmínky vydaného rozhodnutí se zabývá ČIŽP, které již dříve občané podali podnět k šetření.

 

 

Připravil: František Janačík, kancelář hejtmana Ústeckého kraje

oddělení tiskových informací

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

tel. 475 657 788

janacik.f@kr-ustecky.cz

 

 

 
Zodpovídá: administrátor
Vytvořeno / změněno: 26.7.2007 / 26.7.2007 | Zveřejnit od-do: 26.7.2007-26.8.2007
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém