Dobrovolné svazky obcí jsou upraveny v § 49 až § 54 zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších předpisů. Obce mají právo být členy dobrovolného svazku obcí za účelem ochrany a prosazování svých společných zájmů. Obce mohou vytvářet svazky obcí, jakož i vstupovat do svazku obcí již vytvořených. Členy svazku obcí mohou být jen obce.
Poskytování odborné podpory a poradenství obcím při výkonu
veřejné správy a samosprávy.
Rejstřík svazků obcí v Ústeckém kraji vede odbor správních
činností a krajský živnostenský úřad Krajského úřadu.
Rejstřík a metodická podpora zde.
Nepolitická a dobrovolná organizace sdružující města a obce s cílem prosazovat společné zájmy obcí a měst ČR všech velikostních kategorií a vytvářet příznivé podmínky k jejich rozvoji.
Mapa členů SMO v Ústeckém kraji na: www.smocr.cz.
Sdružení místních samospráv ČR
Sdružení místních samospráv ČR je nevládní apolitickou organizací s celostátní působností, která sdružuje a hájí zájmy obcí a měst v ČR. Ze širokého spektra aktivit ve prospěch samospráv lze zmínit především prosazování spravedlivého dělení daňových výnosů mezi obce a města v ČR (rozpočtové určení daní). Agenda SMS ČR dnes zahrnuje připomínkování nejrůznějších legislativních návrhů, prezentace a prosazování potřeb menších obcí a měst, hájení zájmů venkova a jeho obyvatel a spolupráce v boji proti korupci ve veřejné správě. SMS ČR je silným partnerem vlády, parlamentu i krajů v ČR. Více na: www.smscr.cz.
Krajské předsednictvo SMS ČR:
Posláním Spolku je přispívat k rehabilitaci venkova, k obnově a prohloubení společenského a duchovního života na venkově, k posílení hospodářské stability a prosperity venkova.
Kontaktní adresa:
SPOV Ústeckého kraje
Palackého nám. 75
411 81 Brozany nad Ohří
IČO 751 08 003
Předsednictvo:
Členové SESO se podílejí na tvorbě důležitých rozvojových dokumentů Ústeckého kraje, především v oblasti životního prostředí.
Kontaktní adresa:
Severočeské sdružení obcí
Velká hradební 48
400 01 Ústí nad Labem
IČO 473 24 376
Rada SESO ve volebním období 2019-2021:
Euroregion Labe
Vyšším cílem činnosti Euroregionu Elbe/Labe je, aby hranice mezi Německem a Českou republikou již nepůsobila jako dělící hranice. Jedná se stále o bariéru v mnoha ohledech, i když členství obou zemí v Evropské unii mnoho překážek odstranilo. V podstatě zůstala jazyková bariéra, překážky v mentalitě a strukturální rozdíly. Na jejich odbourávání Euroregion pracuje.
Euroregion Elbe/Labe je tvořen dvěma samostatnými právními subjekty, a to Komunálním společenstvím Euroregion Horní Polabí/Východní Krušnohoří, registrovaný spolek na německé straně a Svazkem obcí Euroregion Labe na české straně. Součástí EUROREGIONU ELBE/LABE je řada orgánů a odborných skupin. Některé z nich patří pouze interně k oběma komunálním sdružením, jiné jsou utvářeny společně. Euroregion Elbe/Labe provozuje dvě pobočky v Drážďanech a v Ústí nad Labem, které řídí jednatelé obou komunálních sdružení. Více na: www.elbelabe.eu/cz
Euroregion Krušnohoří
Euroregion Krušnohoří/Erzgebirge je dobrovolným regionálním zájmovým sdružením měst a obcí okresů Chomutov, Most, Louny, Teplice a Litoměřice a jiných právnických osob, zaměřených na vzájemnou pomoc a spolupráci obcí a měst a dalších partnerů v severočeské oblasti, vymezené územím jmenovaných okresů, obcí a měst v okresech Mittelsachsen a Erzgebirgskreis ve Spolkové republice Německo, případně dalších, které o spolupráci v rámci sdružení požádají.
Sdružení vyvíjí koordinační, poradenskou a informační činnost k vytváření podmínek přátelské spolupráce subjektů, uvedených v čl. II., přesahující státní hranice mezi ČR a SRN ve vymezených územích. Více na: http://euroreg.cz/
Euroregion Nisa
Euroregion Neisse - Nisa - Nysa je organizace působící v prostoru Trojzemí, tj. hraniční oblasti mezi Spolkovou republikou Německo, Českou republikou a Polskou republikou, které vzniklo na základě iniciační konference "Dreiländereck" v Zittau v květnu 1991. Euroregion Neisse-Nisa-Nysa je dobrovolné zájmové sdružení (dále jen Sdružení) německých, českých a polských obcí, měst, okresů a dalších samosprávných subjektů a jiných institucí působících na daném území. Sdružení nemá vlastní právní subjektivitu.
Sdružení usiluje na svém území o vytvoření společného, rozmanitého prostoru pro přeshraniční spolupráci. Sdružení usiluje o zlepšení výměny informací, přeshraniční komunikace, zpracování a stanovení priorit rozvoje euroregionálního prostoru.
Významným rozvojovým cílem je ze všech tří národních členských částí vytvoření „Společného, integrovaného prázdninového a turistického regionu (TRN) a "Společného plánovacího prostoru ERN". Více na: www.ern.cz/