V prostorách Krajského úřadu Ústeckého kraje se uskutečnilo vyhlášení vítězů a předání cen vylosovaným řešitelům soutěžního kvízu z projektu Kraje pro bezpečný internet, určenému především žákům a studentům. Ceny vylosovaným a vítězi finálového kola kvízu předala radní pro školství, mládež a tělovýchovu Jindra Zalabáková.
V rámci kontaktů s kraji se představitelé Správy železnic setkali s radním pro dopravu Ústeckého kraje Markem Hrabáčem. V rámci jednání společně probrali nejen plánované investice, opravné práce na železnici, ale i výlukovou činnost a řízení provozu. Delegaci Správy železnic vedl ředitel odboru strategie Jiří Pavel, ústecké oblastní ředitelství zastupoval jeho ředitel Martin Kašpar.
Prostory dílen odborného výcviku Střední školy technické v Mostě se staly dějištěm osmého zápolení středních odborných škol z celé České republiky ve svařování. Pod záštitou hejtmana Ústeckého kraje Jana Schillera a Svazu průmyslu a dopravy České republiky se zde konala soutěž O zlatou kuklu společnosti SIAD.
Ústecký kraj vyhlašuje v letošním roce poprvé cenu Zlaté cimbuří za nejlepší projekt a realizaci obnovy kulturní památky spočívající v rekonstrukci, restaurování, revitalizaci či opravě a zároveň za prezentaci a propagaci této památky v průběhu předešlého kalendářního roku. Udělením ceny chce Ústecký kraj ohodnotit odpovědné chování subjektů, které významným způsobem přispívají k uchovávání historického dědictví.
Radní Jan Růžička uctil za Ústecký kraj památku 313 obětí pochodu smrti v Krupce – Bohosudově. Pietní akt u památníku poblíž zříceniny kostela sv. Prokopa v Krupce připomněl 78. výročí tragické události, kdy na bohosudovském nádraží zastavil vlak jednoho z tzv. pochodů smrti, i blížící se konec 2. světové války.
Klienti Domova „Bez zámků“ Tuchořice si užili Jarní sportovní den. Všichni místní sportovci pojali hry jako trénink na hlavní sportovní hry, které proběhnou 21. června za účasti klientů z jiných zařízení v Ústeckém kraji.
Dvacet sedm představitelů obcí jednalo se zástupci Ústeckého kraje a Ministerstva průmyslu a obchodu o problematice odstraňování ekologických škod vzniklých před privatizací hnědouhelných těžebních společností, o tzv. 18 ekomiliardách.
Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, největší univerzita v kraji, má ve svém čele nového rektora – Jaroslava Koutského. Jeho inaugurace proběhla v Domě umění Ústí nad Labem za přítomnosti vrcholných představitelů univerzity a akademické obce i zástupců Ústeckého kraje.
Inovační centrum Ústeckého kraje uspořádalo další z řady workshopů, tentokrát na téma Spravedlivá transformace uhelných regionů a klíčové předpoklady úspěšného projektu. Workshop nabídl účastníkům přehled nejaktuálnějších zdrojů financování, ale také konzultaci jednotlivých kroků designu, přípravy i realizace projektů, které zajistí potřebný dopad v regionu.
Ceny vítězům 25. ročníku krajského kola soutěže Zlatý erb o nejlepší webové stránky měst a obcí byly předány ve středu 26. dubna při slavnostním ceremoniálu na Krajském úřadě Ústeckého kraje. Diplomy a ceny oceněným předali náměstkyně hejtmana Lubomíra Mejstříková a ředitel soutěže Tomáš Holenda. Nejlepší webové stránky mají Chomutov a Jirkov. V soutěži zabodovaly také Líšťany.
V oblasti Labských pískovců v severní části Ústeckého kraje vznikl nový turistický produkt – proznačená dálková trasa Hřebenovka. Ta návštěvníky provede nejkrásnějšími, ale také téměř neznámými místy našeho regionu. Trasa má sto kilometrů a je na každém, jak ji zdolá. Někdo si může cestu rozplánovat na více dní, jiní si vyberou jen část. V každém případě výletníky čeká túra v krásné přírodě národního parku a chráněné krajinné oblasti.
Projekt „Podpora úspěšnosti ve vzdělávání v Ústeckém kraji“ dospěl po třech letech od realizace do svého závěru. Závěrečný seminář byl určený pro pedagogy vzdělávající nadané žáky. Pozornost byla především zaměřena na jejich vzdělávání či metody rozvoje.
I v letošním roce se mohou podnikatelské subjekty, organizace veřejného sektoru a obce Ústeckého kraje ucházet o Cenu hejtmana za společenskou odpovědnost. Cenu vyhlašuje Ústecký kraj společně s Radou kvality ČR a Hospodářskou a sociální radou Ústeckého kraje již posedmé.
V rámci dotačních programů, které schválili krajští zastupitelé na svém dubnovém zasedání, rozdělí kraj v roce 2023 17,5 milionu korun mezi znevýhodněné skupiny, jež byly v minulosti opomíjené. Celkem 7,5 milionu korun půjde na podporu zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc. Podpořeny budou také sociální služby pečující o osoby s poruchami autistického spektra, a to 10 miliony korun.
Nejpozději do 28. dubna 2023 bude vyhlášeno druhé kolo dotačního programu Podpora sociálního podnikání v Ústeckém kraji. Na podporu vzniku a rozvoje sociálních podniků bude poskytnuto dalších 665 tisíc korun. Žádosti o dotace bude možné podávat v termínu od 29. května do 6. června.
Kraj rozdělí celkem 26,43 milionu korun mezi jednotky sboru dobrovolných hasičů v rámci dotačního programu, který schválili krajští zastupitelé na konci roku 2022. Program pomáhá obcím při pořízení nové požární techniky, výstavbě či rekonstrukci požárních zbrojnic. Podporuje také spolky a veřejně prospěšné organizace působící na poli požární ochrany, ochrany obyvatelstva a ostatních složek integrovaného zahraného systému. Podpořeno bude celkem 152 žadatelů.
Český pivovar Trilobit se stal vítězem soutěže o Světovou pivní pečeť 2023. Slavnostním vyhlášením výsledků vyvrcholil o víkendu na výstavišti Zahrada Čech 33. ročník Mezinárodního pivního festivalu, který se poprvé uskutečnil v Litoměřicích.
Mezinárodní workshop se zaměřením na transformaci regionů hostilo Inovační centrum Ústeckého kraje. Tato instituce je přidruženým partnerem projektu RIS4DANU, jehož cílem je znovuotevření starých průmyslových areálů a zvýšení odolnosti znevýhodněných regionů vůči transformačním změnám.
Střední škola technická, gastronomická a automobilní Chomutov byla ve dnech 17. – 19. dubna 2023 pořadatelem celostátní odborné soutěže KOVO Junior 2023 – obráběč kovů. Tato soutěž je součástí projektu České ručičky. V letošním roce to byl už 15 ročník této prestižní soutěže řemeslných oborů. Celostátního kola se zúčastnilo 18 soutěžících z 16 středních škol.
Pošesté se pedagogové z Ústeckého kraje vzdělávali na Zimních školách, pořádaných v rámci projektu „Podpora polytechnického vzdělávání a gramotností v ÚK (ÚK IKAP A2) reg. č. CZ.02.3.68/0.0/0.0/19_078/0017377, který je financovaný z prostředků Evropské unie.
Ústecký kraj spolu s Asociací organizátorů veřejné dopravy pořádá v těchto dnech v teplickém hotelu Panorama schůzi této asociace. Na 80 manažerů krajských objednatelů dopravy, odborných pracovníků firem ze sektoru veřejné dopravy nebo dopravců a státních organizací naslouchá novinkám a diskutuje o nových trendech ve veřejné dopravě.
Starostové a starostky šesti měst a obcí ležících na území Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří, který je zapsán na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, hejtmani Ústeckého a Karlovarského kraje Jan Schiller s Petrem Kulhánkem podepsali na hradě Krupka novou smlouvu o partnerství.
Ve čtvrtek 20. dubna se v prostorách Krajského úřadu Ústeckého kraje konal Sněm SESO (Severočeského sdružení obcí) za účasti představitelů členských měst a obcí. Sněmu se zúčastnil hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller, který jej také osobně zaštítil. Kromě obligatorních záležitostí se účastníci sněmu zabývali tématem energetiky, aktivních zón záplavového území či monitoringů malých a velkých toků.
Celostátní kolo populární soutěže Navrhni projekt, kterou každoročně pořádá Ministerstvo pro místní rozvoj, vyhráli žáci Gymnázia Jateční z Ústí nad Labem Rostislav Pejša a Šimon Vlach pod vedením učitelky Anny Skalské se svým projektem „Bývalý Hotel Praha – výstavba startovacích bytů“.
Memorandum o vzájemné spolupráci mezi Ústeckým krajem a rodinou Lobkowiczů, konkrétně paní Margaret Brooks Lobkowicz a panem Williamem Eastonem Lobkowiczem, bylo stvrzeno podpisy a nabývá účinnosti. Společným cílem je prezentace, záchrana, obnova a zvelebení památek a kulturního odkazu majetku, míst a předmětů s vazbou k rodu Lobkowiczů.