Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Doprava Ústeckého kraje

 

Zima prověřuje Centrální dispečink

 
mapa
Zimní počasí bývá zejména pro motoristy složité. Pokud se k nízkým teplotám a větru přidá navíc sněžení, nastává na pozemních komunikacích situace, kterou dobře známe. Motoristé pak někdy nechají auto doma a obrací se na veřejnou dopravu jako na svou dopravní záchranu. Ale může to být opravu tak? Dokáže veřejná doprava zázraky a převeze nás přes sněhové jazyky, vítr a náledí vždy do cíle?
Pro odpovědi jsme se obrátili na Centrální dispečink Dopravy Ústeckého kraje, který zahájil svou činnost od března loňského roku. Tato zimní sezóna je tak první, se kterou se krajský dispečink setkal.
 

 
 
mapa

Jaké problémy se tedy vyskytly v minulém týdnu, kdy byly dva významnější spady sněhu, které zasáhly zejména výše položené části Ústeckého kraje?

Základními problémy byly dle očekávání nesjízdnosti komunikací a to jednak v důsledku sněžení v kombinaci s větrem a jednak v důsledku dopravních nehod. Řadu dopravních nehod způsobili řidiči osobních a nákladních automobilů, ale nastaly i případy, kdy došlo k nehodám autobusů. V linkové dopravě i na železnici byla ve velkém množství zpoždění spojů. Takových spojů bylo více než čtyřicet zejména v ranních špičkách, ale zpoždění se držela často do 15 min. Bohužel došlo v linkové dopravě k neodjetí řady spojů. Kde došlo k takovýmto větším problémům?

Na Šluknovsku měla problémy linka 409, kde nastaly u Brtníků potíže v několika dnech a zavedena byla objízdná trasa až přes Šluknov. Dále na Děčínsku, kde vůz na lince 436 sjel mimo komunikaci u Jetřichovic, čímž došlo k odřeknutí dalších spojů. Opakovaně byly také problémy na lince 432 a to především v okolí Bynovce. Dále nebyla bez závad sjízdná komunikace mezi Českou Kamenicí s Chřibskou, kdy docházelo ke zpožděním vyšším než 30 min. na lince 402. Problémy měla i silnice Tisá-Petrovice na Ústecku. Spoje 452 byly otáčeny už v Tisé nebo přejížděly po dálnici D8. Na Litoměřicku byly nesjízdné komunikace kolem Litoměřic směrem Kamýk (linka 629), Malíč (621 a 628) či Žitenice (621 a 622). Provoz linky 623 omezila dopravní nehoda u Ploskovic.

Zatímco níže položené části kraje byly bez výraznějších komplikací, na vrcholcích Krušných hor panovalo bílé peklo. Problémy byly hlášeny po celém pásu hor od Teplic až po Klínovec. Šlo především o nesjízdné komunikace, kdy byla zcela přerušena obsluha některých obcí, často po dohodě se starosty těchto sídel. Jmenujme například Fojtovice (linka 484), Moldavu (linka 493), Loučnou p. Klínovcem (linka 582), Křimov (linka 587), Načetín (linka 560).

Z výčtu nejzajímavějších případů, které dispečink zaznamenal, je patrné, že ačkoliv řidiči spojů DÚK i dispečeři dělají maximum, ani veřejná doprava není zachráncem cestujících, když počasí není na naší straně. Ale cestující se mají kam obrátit. Krajský dispečink zaznamenal například jen 14.1. ráno cca 25 telefonátů od cestujících a řešil v nejvytíženějších dnech i téměř třicet pět provozních odchylek spojů DÚK za den.
 
Zodpovídá: Ing. Michaela Morrice Zárybnická
Vytvořeno / změněno: 18.1.2021 / 18.1.2021

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém